22 listopada 2010
Wyjątkowa przysięga w Zegrzu

47 żołnierzy służby przygotowawczej, w tym aż 29 kobiet, złożyło przysięgę wojskową podczas uroczystości, która 19 listopada odbyła się w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Przysięga wojskowa zawsze jest wielkim świętem w jednostce, jednak uroczystość, która 19 listopada odbyła się w zegrzyńskim Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki była wyjątkowa również z innego powodu. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii Sił Zbrojnych, wśród składających przysięgę żołnierzy większość stanowiły kobiety. Aż 29 z 47 żołnierzy - elewów to panie, które pod koniec października rozpoczęły w Zegrzu służbę przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). W tym czasie zdążyły już udowodnić, że w szkoleniu niczym nie ustępują swoim kolegom, a określenie „słaba płeć” w ogóle do nich nie pasuje.

Tego dnia w Centrum pojawiło się wielu znakomitych gości, m.in. Szef Oddziału Szkolnictwa Wojskowego Wojsk Lądowych płk Zbigniew Błażewicz, przedstawiciel Szefa Zarządu Planowania Systemów Dowodzenia i Łączności Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk Jarosław Hudka, przedstawiciel Szefa Zarządu Dowodzenia i Łączności G-6 Dowództwa Wojsk Lądowych płk Andrzej Kurkiewicz oraz Komendant zegrzyńskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych starszy chorąży sztabowy Andrzej Wojtusik. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, oświaty, Policji, Straży Pożarnej, dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz wielu innych, których nie sposób wymienić z nazwiska. Dopisali również bliscy przysięgających żołnierzy, uczniowie pobliskich szkół oraz okoliczni mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się poranną mszą święta w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej, którą odprawił proboszcz parafii garnizonowej, ksiądz płk Zenon Surma. Główna część uroczystości odbyła się na placu apelowym Centrum, na którym można było również zobaczyć pokaz nowoczesnego, mobilnego sprzętu łączności. Przygotowano także specjalne stoisko informacyjne, na którym zainteresowani mogli się dowiedzieć wszystkiego na temat Narodowych Sił Rezerwowych. Dodatkową atrakcją była obecność orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która dostarczyła zgromadzonym wielu niesamowitych wrażeń muzycznych.

Punktualnie o godz. 9.00 Komendant Centrum, płk Marek Stolarz, przyjął od dowódcy uroczystości, mjr Cezarego Semeniuka, meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu z okazji przysięgi wojskowej. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych, płk Stolarz wygłosił krótkie przemówienie. „Wypowiecie dziś słowa przysięgi, która jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Pamiętajcie jednak, że przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość, ale przede wszystkim akt ślubowania oraz najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Pamiętajcie o tym każdego dnia służby, dumnie i godnie nosząc mundur z biało – czerwoną flagą” powiedział Komendant, zwracając się do żołnierzy, którzy chwilę później wypowiedzieli słowa Roty przysięgi wojskowej.

Płk Stolarz skierował również wyrazy uznania w stronę bliskich, a w szczególności rodziców, opiekunów, małżonków oraz dzieci przysięgających żołnierzy. Niektórzy z nich przejechali setki kilometrów, by wziąć udział w tej jakże ważnej i wyjątkowej uroczystości.

Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili żołnierze wyróżniający się w szkoleniu: szer. elew Mateusz Gawura, szer. elew Michał Jurkiewicz, szer. elew Wioletta Pietrzak
oraz szer. elew Inga Sawicka. Po słowach przysięgi, ksiądz płk Zenon Surma udzielił żołnierzom błogosławieństwa, po którym nastąpiła dalsza część okolicznościowych wystąpień i przemówień. Następnie płk Stolarz oraz płk Błażewicz wręczyli wyróżnienia oraz drobne upominki żołnierzom osiągającym najlepsze wyniki w szkoleniu oraz ich najbliższym. Orkiestra wykonała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a cała uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów Centrum.

Kilkadziesiąt minut później przysięgający elewi byli już wśród swoich rodzin i bliskich. Czeka ich teraz kilkudniowy urlop, a następnie kolejne tygodnie ciężkiego, wojskowego szkolenia.