9 listopada 2016
Pieśni ku pokrzepieniu serc

Najpiękniejsze pieśni patriotyczne zaprezentowano w ramach III Przeglądu Pieśni Patriotycznej VIVA POLONIA, który odbył się 6 listopada br.

Już po raz trzeci Przegląd Pieśni Patriotycznej odbywa się w przede dniu Narodowego Święta Niepodległości stanowiąc doskonałe preludium do jego obchodów. W rywalizacji udział wzięło 25 uczestników z całej Polski, podzielonych na dwie kategorie – soliści oraz chóry i zespoły. Repertuar występów konkursowych był bardzo zróżnicowany. Zaprezentowano zarówno utwory tradycyjne, pieśni żołnierskie, jak i kompozycje współczesne oraz twórczość własną. Celem przeglądu jest ukazanie walorów artystycznych, estetycznych i wychowawczych pieśni i piosenek patriotycznych, propagowanie postaw patriotycznych oraz prezentacja dorobku artystycznego uczestników imprezy. To także doskonały sposób na upamiętnienie żołnierzy i cywilów walczących o niepodległość Ojczyzny. Dostojne dźwięki pieśni sprzyjają refleksji nad burzliwą historią Polski, pomagają w odczuwaniu dumy narodowej i wdzięczności oraz jednoczą naród.

W przeglądzie udział biorą głównie osoby młode, które rozumieją i czują potrzebę pielęgnowania pamięci o wydarzeniach związanych z bohaterską walką o wolność Polski

W trakcie obrad jury na scenie wystąpił gość specjalny - artyści Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w składzie: Małgorzata Urbaniak, Krzysztof Ciupiński – Świątek i Włodzimierz Trzeciak. Koncert poprowadziła Katarzyna Soja. Charyzma wykonawców oraz porywająca aranżacja pieśni zachęciły publiczność do wspólnego śpiewania.

Grand Prix przeglądu zdobyła Aleksandra Muszyńska z Białegostoku. W kategorii soliści zwyciężyła Klaudia Abramowicz z Warszawy, zaś w kategorii chóry i zespoły I miejsce przypadło formacji Classic Trio z Legionowa. Ponadto przyznano kilka wyróżnień, w tym wyróżnienie Starosty Powiatu Legionowskiego, które z rąk członka zarządu Michała Kobrzyńskiego odebrała Zuzanna Wojtczak.

Organizatorem III Przeglądu Pieśni Patriotycznej VIVA POLONIA jest Legionowskie Stowarzyszenie na Rzecz Kultury VIVA LARTE przy współudziale 2. Mazowieckiego Pułku Saperów. Wydarzenie patronatem objął starosta legionowski.

{youtube}Q5p726pkWZk{/youtube}

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2016/Przeglad_piesni_patriotycznej{/gallery}