17 listopada 2016
Co z tą demokracją?

O zaletach i wadach demokracji dyskutowali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu legionowskiego, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Legionowo oraz gazety międzyszkolnej „Młody Lider” w ramach debaty „O demokracji”.

To już kolejny panel zorganizowany przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie mający na celu umożliwienie młodym ludziom swobodnej wymiany poglądów i argumentów. Podczas wcześniejszych spotkań młodzież dyskutowała o niepodległości, patriotyzmie, samorządności i wielokulturowości.

Uczniowie wspólnie zastanawiali się, jakie są granice demokracji, co jej sprzyja a co zagraża

Temat debaty, która odbyła się 16 listopada br. czerwca w legionowskim ratuszu, został wybrany nieprzypadkowo. Obecnie w wielu państwach Europy toczy się gorąca dyskusja dotycząca przestrzegania zasad demokracji. Według niektórych środowisk demokracja jest zagrożona, choćby z powodu napływu imigrantów z rejonu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdzie panują ustroje odmienne od demokratycznych.

Debatę poprzedziły warsztaty mające na celu dostarczenie refleksji na temat istoty demokracji i zasad ustroju demokratycznego. W trakcie właściwej dyskusji żywo rozprawiano na temat zakresu posiadanej przez rządzących i obywateli władzy w ustroju demokratycznym, zaletach oraz wadach rządów liberalnych i konserwatywnych. Uczestnicy próbowali określić optymalny poziom swobód w różnych sferach życia obywateli, który nie będzie skutkował zagrożeniami dla ustroju demokratycznego, konfliktami i łamaniem praw człowieka. Pojawiały się opinie, że państwo powinno stać na straży demokracji, aktywnie wsłuchiwać się w wolę obywateli i realizować postulaty większości, gdyż demokracja z nazwy jest władzą ludu.

Dyskusja nie przyniosła żadnych ostatecznych rozstrzygnięć, nie wyłoniła zwycięzców ani nie uznała wyższości jednej racji nad innymi. Nie taki zresztą był jej cel. Chodziło jedynie o bliższe przyjrzenie się zagadnieniu demokracji i analizę jej definicji. Najważniejsze, że młodzież nie pozostaje obojętna na problemy współczesnego świata i żywo się nimi interesuje oraz chętnie formułuje swoje poglądy w konkretnej sprawie. – W demokracji najistotniejszym elementem jest wolność. To ona pozwala ludziom w sposób nieskrępowany zaplanować ścieżkę życiową oraz umożliwia swobodne wyrażanie poglądów. - stwierdził uczestniczący w debacie wicestarosta Jerzy Zaborowski.

Spotkanie patronatem objął Starosta Legionowski.

{youtube}FwHfs6alohc{/youtube}