25 listopada 2016
Kino (nie)rodzinne

Projekcja filmu „Obce niebo” oraz spotkanie z odtwórczynią głównej roli Agnieszką Grochowską znalazły się w programie listopadowej odsłony cyklu „Kino Otwarte.

24 listopada br. Powiatowa Instytucja Kultury tradycyjnie zaprosiła widzów do sali widowiskowej legionowskiego ratusza na wieczór z dobrym filmem i wyjątkowym gościem. Tradycyjnie też wybór padł na obraz ambitny i zmuszający do refleksji. Tym razem licznie zgromadzeni miłośnicy kina mieli okazję obejrzeć „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego.

Film jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami i opowiada historię rodziny polskich emigrantów mieszkających w Szwecji. Głównym wątkiem obrazu jest walka rodziców o odzyskanie córki przymusowo zabranej im przez szwedzkie władze i umieszczonej w rodzinie zastępczej. To wstrząsająca opowieść o zderzeniu dwóch skrajnych mentalności i światopoglądów, o konflikcie pomiędzy prawem a sprawiedliwością. Film trzyma widza w niesłabnącym napięciu, a narastające w głównych bohaterach gniew i frustracja są niemal namacalne. „Obce niebo” to opowieść o bezduszności szwedzkiego systemu opieki społecznej i jego sztywnych zasadach składających się na tzw. państwo (nad)opiekuńcze. To też film o dążeniu, by obce niebo stało się naszym, co nie zawsze jest możliwe.

Agnieszka Grochowska (z lewej) w rozmowie z dziennikarką Magdaleną Felis wyznała, że macierzyństwo miało duży wpływ na to, jak zagrała swoją rolę w filmie

Do mocnych stron produkcji należy zaliczyć obsadę, na którą składa się czołówka polskich aktorów (poza Agnieszką Grochowską występują m.in. Bartłomiej Topa i Jan Englert oraz znani aktorzy skandynawscy). Na uwagę zasługują także zdjęcia i dialogi zwiększające realizm historii.

W trakcie wystąpienia, które miało miejsce po projekcji Agnieszka Grochowska opowiedziała o kulisach powstania obrazu, pracy na planie oraz o tym, jak emocjonalnie potraktowała rolę, którą przyszło jej zagrać. Duże ożywienie publiczności wzbudziła obecność psa aktorki, który także wystąpił w filmie.

Na zeszłorocznym Festiwalu Filmów w Gdyni „Obce niebo” otrzymało Złotego Lwa w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Agnieszka Grochowska oraz nominację w konkursie głównym dla Dariusza Gajewskiego. Ponadto w tym roku film dwukrotnie tryumfował na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Netia OFF CAMERA w kategoriach najlepsza rola żeńska – Agnieszka Grochowska i Polski Noble Filmowy – Dariusz Gajewski. Na Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji obraz otrzymał nominację do nagrody Słonia dla Dariusza Gajewskiego.

Agnieszka Grochowska (ur. 1979 r.) – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Dwukrotnie nagrodzona Złotym Lwem („W ciemności”, „Obce niebo”), laureatka nagrody Polskiej Akademii Filmowej za rolę w filmie „Bez wstydu” oraz Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego za rolę w „Upperdog” Widzom znana jest z takich filmów jak: „Pręgi”, „Tylko mnie kochaj” i „W ciemności”.

„Kino Otwarte” to inicjatywa organizowana przez Powiatową Instytucję Kultury pod patronatem Starosty Legionowskiego oraz Prezydenta Miasta Legionowo. Serdecznie zapraszamy na kolejne odsłony cyklu.