19 grudnia 2016
Więcej na inwestycje, zdrowie i oświatę

Rada Powiatu w Legionowie uchwaliła budżet powiatu na 2017 rok. Przyjęty przez radnych 19 grudnia dokument napawa optymizmem. Wzrosną nie tylko dochody, ale też wydatki na kluczowe dla mieszkańców sfery: zdrowie, oświatę, bezpieczeństwo i inwestycje.

Budżet powiatu legionowskiego na 2017 rok ma być większy od tegorocznego o około 10%, zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków. Te ostatnie zostały zaplanowane na 96,7 miliona złotych, czyli o blisko 8 milionów więcej niż zakładano w planie roku 2016.

Rada Powiatu w Legionowie uchwaliła budżet powiatu na 2017 rok

Inwestycje w komfort życia

Od roku powiat ma nową strategię rozwoju, a budżet 2017 jest zgodny z kierunkami działań w niej zapisanymi. Zakłada znaczne zwiększenie wydatków prorozwojowych, głównie na inwestycje. Ubiegłoroczny budżet zakładał w swojej pierwotnej wersji, że inwestycje pochłoną 11% środków (ostatecznie wartość ta wzrosła, bo na inwestycje powiat wydał o milion złotych więcej, niż początkowo planowano). Tegoroczny tę wartość na starcie ustala na ponad 13,7% wydatków, a przypomnijmy, że te mają być wyższe od ubiegłorocznych o 8 milionów złotych, co oznacza, że wyższy udział procentowy jest liczony dodatkowo od znacznie wyższej kwoty. Jak zapewnia skarbnik powiatu Dorota Łyszkowska zaplanowane w budżecie wydatki mogą zostać jeszcze zwiększone, ponieważ powiat będzie się ubiegał o środki zewnętrzne, które budżet inwestycyjny wzmocnią.

Zwiększona aktywność inwestycyjna powiatu nie wiąże się natomiast z rozrostem administracji. Udział urzędniczych pensji w strukturze budżetu 2017 roku zaplanowano na poziomie o 2% niższym niż w roku 2016.

Zdrowie, szkoły, bezpieczeństwo i komunikacja

W planach działań na przyszły rok powiat zaplanował przedsięwzięcia w każdej z ważnych dla mieszkańców dziedzin. W sferze ochrony zdrowia przewidziano kontynuację remontu powiatowej przychodni NZOZ Legionowo przy ul. Sowińskiego 4 o wartości 3,7 mln złotych. W ubiegłych latach na ten cel wydatkowano blisko 2,3 mln zł. Nie zapomniano też o obiektach oświatowych. Przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przy ul. Targowej powstanie wielofunkcyjne boisko, szkoła przejdzie też termomodernizację. Budynek Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, zyska windę, której budowa już się rozpoczęła i będzie miał wyremontowany dach.

Powiat stale inwestuje też w bezpieczeństwo mieszkańców. W przyszłym roku powstanie, w ramach projektu z zewnętrznym dofinansowaniem, system wczesnego ostrzegania ludności o niebezpieczeństwach. Dodatkowo powiat przekaże 150 tysięcy złotych na opracowanie projektu przebudowy wałów przeciwpowodziowych, biegnących wzdłuż Wisły na odcinku od Jabłonny do Nowego Dworu Mazowieckiego.

W sferze komunikacji warto wspomnieć o wspólnym z gminami przedsięwzięciu zaplanowanym na przyszły rok – przygotowaniu projektu centrum komunikacyjnego, które powstanie w Zegrzu Południowym. To zadanie, które samorządy wzięły na swoje barki w ramach prac przygotowujących ponowne uruchomienie linii kolejowej do Zegrza. Przebudowa kolejnych powiatowych dróg to zadanie, które jest realizowane co roku i w nadchodzącym 2017 to się nie zmieni.

{youtube}656jDB8rFk8{/youtube}