8 lutego 2017
Konkurs Europejskie Drzewo Roku 2017

Dąb "Józef" znajdujący się w gminie Wiśniowa, w powiecie strzyżowskim jest polskim kandydatem do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017. Zachęcamy do głosowania!

W Konkursie Europejskie Drzewo Roku 2017 jako jedyny reprezentant naszego kraju startuje Dąb „Józef" z Wiśniowej, który zdobył tytuł Drzewa Roku 2016 w Polsce. Zwycięzca finału europejskiego konkursu zostanie wyłoniony w głosowaniu internetowym, które trwa na stronie www.treeoftheyear.org do końca lutego br. Głosowanie jest bezpłatne i każdy może oddać swój głos. Zachęcamy do zagłosowania na naszego kandydata!

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe i stare drzewa, które powinniśmy cenić i chronić.

Nasz kraj reprezentuje Dąb „Józef" z Wiśniowej, który zdobył tytuł Drzewa Roku 2016 w Polsce. Dąb posiada niezwykłą historię. W czasie II wojny światowej dąb był schronieniem dla rodziny żydowskiej. Wizerunek drzewa widniał również na przedwojennym banknocie stuzłotowym. Obecnie Dąb "Józef" podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek, jest także obiektem fotograficznym i malarskim.

Źródło: www.strzyzowski.pl