3 marca 2017
Konopnicka już wybrana

Rozstrzygnięto, ogłoszony przez Powiat Legionowski, konkurs na projekt i wykonanie rzeźby plenerowej Marii Konopnickiej w Legionowie. Zwyciężyła propozycja profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Karola Badyny.

Konkurs adresowany był do artystów plastyków z doświadczeniem w dziedzinie rzeźby, którzy w swoim dorobku mają już realizację przynajmniej trzech podobnych przedsięwzięć. Do rywalizacji stanęło pięć projektów zgłoszonych przez czterech wykonawców. Jury oceniało prace pod względem walorów artystycznych i technicznych. Nie mniejsze znaczenie miały oryginalność i przystawalność formy do miejsca, w którym rzeźba zostanie posadowiona. Odlana z brązu postać Marii Konopnickiej siedzącej na ławeczce w skali 1:1 usytułowana zostanie w pobliżu Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, którego znana poetka jest patronką. Realizację projektu zaplanowano wiosną, w ramach obchodów 175. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej przypadającej 23 maja.

Zwycięski projekt charakteryzują prostota i dbałość o detale oraz wierne odzwierciedlenie rysów twarzy poetki. Zdaniem komisji konkursowej właśnie ta propozycja najlepiej wpisuje się w krajobraz przy PZSO w Legionowie

Pozostałe projekty zgłoszone do konkursu:

Projekt Michała Selerowskiego

Projekt Sławomira Micka