7 kwietnia 2017
Targowa na wymianie

W dniach 18-25 marca br. odbyło się pierwsze z czterech planowanych spotkań młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie i zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły w Soest w Westfalii w ramach projektu Erasmus+ "Ruch oporu – europejski ideał?! Konfrontacja z miejscami związanymi z ruchami wolnościowymi w polskiej i niemieckiej historii".

Spotkanie było podzielone na dwie części. Cztery pierwsze dni uczniowie spędzili w Soest a pozostałe trzy w Berlinie. Soest to przepiękne miasto, które w średniowieczu ze względu na wydobywaną tu sól odgrywało bardzo ważną rolę w rejonie. Należało do związku handlowego miast – hanza. Miasto leży również przy najstarszym szlaku pielgrzymkowym – przy drodze świętego Jakuba. To tutaj znajduje się najstarsza gospoda w Niemczech i tutaj po raz pierwszy upieczono chleb pumpernikiel. Ogromne wrażenie wywarły na uczniach budowle szachulcowe oraz obraz w jednym z kościołów zatytułowany „Westfalska Ostatnia Wieczerza”. Apostołowie spożywają na nim potrawy typowe dla kuchni westfalskiej.

Uczniowie PZSP w Legionowie gościli u swoich niemieckich przyjaciół ze szkoły w Soest

Delegację z Polski w ratuszu miasta ugościła burmistrz Marita Stratmann . Młodzież zwiedziła także dwa miejsca związane z historią narodowego socjalizmu - byłe więzienie gestapo Steinwache w Dortmundzie oraz koszary wojskowe w Soest, które do 1945 roku były obozem dla francuskich jeńców wojennych. Będąc w Dortmundzie nie można było nie odwiedzić Stadionu Borussi.

Wizytę w stolicy Niemiec rozpoczęto wycieczką rowerową. Na jej trasie znalazły się Katedra Berlińska, parlament, Brama Brandenburska i wyspa muzeów. Przy ulicy Bernauer w muzeum muru berlińskiego uczniowie poznali historię podziału Berlina.
W budynku Bendlerblock, gdzie mieści się Pomnik Niemieckiego Ruchu Oporu uczniowie pracowali nad wspólnym projektem poznając historię ruchów młodzieżowych Biała Róża oraz Piraci Szarotki działających w okresie III Rzeszy.

W październiku delegacja z Soest przyjedzie do Polski. Uczniowie PZSP pokażą im Warszawę i zabiorą do Gdańska.