26 kwietnia 2017
Oznakuj bezpłatnie swój rower

Od 28 kwietnia 2017 r. policjanci z powiatu legionowskiego rozpoczynają akcję znakowania rowerów. Dzięki wsparciu Starosty Legionowskiego, który przekazał policji sprzęt do grawerowania, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oznakować swój jednoślad.

Głównym celem projektu pod nazwą „Nie daj szansy złodziejowi – Oznakuj bezpłatnie swój rower” jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych na jednoślady. Znakowanie będzie prowadzone przez dzielnicowych po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, zarówno w siedzibie legionowskiej komendy, jak i w komisariatach w każdej z gmin.

Akcja znakowania rowerów zainicjowana i zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Legionowie przy jednoczesnym wsparciu Starosty Legionowskiego ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom rowerów na terenie całego powiatu. Akcja ma dać poczucie mieszkańcom, że ich rowery zostaną dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą i szybciej zidentyfikowane w przypadku odnalezienia przez policjantów, gdy już doszło do przestępstwa.Dodatkowe oznakowanie, poprzez grawerowanie numerów na podzespołach i częściach rowerowych, da Policji i Straży Miejskiej/Gminnej możliwość weryfikowania legalności posiadanych jednośladów i sprawdzanie czy należą one do właściwej osoby.

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału - wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:
- rama roweru pod kierownicą,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
- przedni widelec.

Dzięki oznakowaniu każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany. Przed oznakowaniem roweru, policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu. Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów. Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią. Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się będzie na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, wg. oświadczenia właściciela.

Znakowanie rowerów rozpocznie się w piątek 28 kwietnia 2017 roku w godzinach 10.00-18.00 i będzie prowadzone przez policjantów – dzielnicowych na terenie całego powiatu.

Chęć udziału w akcji znakowania roweru należy zgłosić telefonicznie:
- w Rewirze Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ul. Jagiellońska 26B tel. 22 604 82 27, 600 997 280,
- w Komisariacie Policji w Serocku ul. Pułtuska 7 - tel. 22 782 75 07,
- w Komisariacie Policji w Nieporęcie ul. Wojska Polskiego 3  - tel. 22 774 87 57w Komisariacie Policji w Jabłonnie ul. Modlińska 102B - tel. 22 774 43 44,
- w Komisariacie Policji w Wieliszewie ul. Al.Solidarności 25  - tel. 22 782 30 77.

W przypadku chęci oznakowania większej liczby rowerów na imprezach plenerowych/masowych organizowanych przez placówki oświatowe, urzędy i instytucje należy kontaktować się z osobą koordynującą znakowanie jednośladów - Specjalistą Jednoosobowego Stanowiska ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Legionowie st. asp. Justyną Stopińską tel. 22 604 82 61, 22 774 27 77, e-mail: justyna.stopinska@ksp.policja.gov.pl.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego chętnych do oznakowania rowerów. Informacja o kolenych terminach znakowania zostanie pojawi się na stronie Komendy Powiatowej Policji w Legionowie oraz na stronie powiatu legionowskiego.

źrółdło: kpplegionowo.policja.waw.pl