24 maja 2017
Wizyta niemieckich uczniów w Serocku

Uczniowie THS Schule z Wetzlar odwiedzili swoich kolegów z  Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku. Spotkanie zorganizowano w ramach trójstronnego projektu realizowanego za pośrednictwem „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży” oraz "Czesko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Tandem".

W połowie maja jedenastoosobowa grupa młodzieży wraz z opiekunami gościła z tygodniową wizytą w Polsce. Było to już trzecie spotkanie młodzieży z obu szkół od momentu rozpoczęcia współpracy we wrześniu 2014 r., która obejmuje wspólną realizację projektu historycznego.  Goście zostali zakwaterowani w domach polskich rodzin, co pozwoliło im poznać naszą kulturę i tradycje oraz przełamać wciąż istniejące stereotypy.

W uroczystym pożegnaniu uczniów z Wetzlar, uczestniczył wicestarosta Jerzy Zaborowski. Udany pobyt w Polsce goście z Niemiec zakończyli wizytą w ratuszu miejskim w Serocku

Wymiana poza treningiem językowym umożliwia integrację młodzieży polskiej i niemieckiej, nawiązanie długotrwałych przyjaźni, poznanie kultury, zwyczajów i obyczajów kraju partnerskiego, a także  nawiązanie dialog o wspólnej, jakże trudnej przeszłości.  Uczniowie wspólnie odwiedzili miejsca pamięci terroru hitlerowskiego, wzięli udział w warsztatach w muzeum na Majdanku, poznali historię warszawskiego getta i tragiczny finał społeczności warszawskich Żydów. Oprócz warsztatów historycznych uczniowie obu szkół wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych, animacjach językowych, spływie kajakowym oraz meczu piłki siatkowej.

W przyszłym roku uczniowie z Serocka, Wetzlar i Kladna w Czechach rozpoczną realizację kolejnego przedsięwzięcia pod szyldem Erazmus+. Inicjatywnie patronuje Powiat Legionowski w ramach projektu „Powiat Otwartych Szans”.