19 września 2010
Niepełnosprawni powalczą o olimpijskie złoto

Powiat Legionowski jest oficjalnym partnerem Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. W dniach od 15 do 17 września 2010, w ramach Programu Miast Goszczących, przyjmiemy reprezentację 40. sportowców z Izraela.

Foto

Nasi mieszkańcy z całą pewnością ciepło przyjmą wyjątkowych sportowców. Zgodnie z tradycją Olimpiad Specjalnych wszystkie reprezentacje krajów odwiedzają miasta goszczące gospodarza Igrzysk przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów.

W Programie Miast Goszczących ELIOS2010 weźmie udział 57 polskich miast. W czasie dwóch dni pobytu w Powiecie Legionowskim sportowcy będą trenować na naszych obiektach, zwiedzą też nasz powiat i jego okolice. Przewidujemy atrakcje sportowo-kulturalne m.in. uroczyste powitanie Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa oraz imprezy integracyjne. Będzie to okazja dla naszych gości do zapoznania się z polską kulturą, lokalnymi zwyczajami i naszymi mieszkańcami. Po pobycie w powiecie legionowskim zawodnicy Olimpiad Specjalnych pojadą do Warszawy, aby przystąpić do rywalizacji, w której w sumie weźmie udział około 1600 sportowców z 57 państw europejskich i eurazjatyckich.

Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2010 odbędą się od 18 do 24 września 2010 roku w Warszawie. Ceremonia Otwarcia będzie miała miejsce na stadionie Legii, a zamknięcie na Placu Zamkowym. Sportowcy rywalizować będą w 9 dyscyplinach takich jak: bowling, lekkoatletyka, jazda szybka na wrotkach, koszykówka, 7-osobowa piłka nożna kobiet, badminton, tenis ziemny, tenis stołowy, trójbój siłowy. Dodatkowo zaplanowano dyscyplinę pokazową MATP dla sportowców z najgłębszym stopniem niepełnosprawności intelektualnej.

Ceremonia otwarcia Igrzysk odbędzie się na stadionie warszawskiej Legii 18 września o godz. 20.00. Swoją obecność w uroczystości potwierdzili m.in: David i Victoria Beckham, Zinedine Zidane, Arnold Schwarzeneger. Gwiazdą imprezy będzie zespół Simply Red. Wśród osób, które do 10 września prześlą do starostwa odpowiedź na pytanie kto, oprócz Joanny Brodzik, jest ambasadorem Olimpiad Specjalnych w Polsce (należy podać przynajmniej jedno nazwisko), zostanie rozlosowanych sto bezpłatnych wejściówek na imprezę. Odpowiedzi należy przesyłać na adres m.dembowski@powiat-legionowski.pl w temacie wpisując ELIOS2010.

Olimpiady Specjalne Polska to organizacja pożytku publicznego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów dla sportowców z tego typu niepełnosprawnością. Ruch Olimpiad Specjalnych zapoczątkowała Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta J. F. Kennedy-ego, powołując w latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych międzynarodową organizację sportową Special Olympics Inc. Wszystkie informacje o ELIOS2010 można uzyskać odwiedzają oficjalną stronę Igrzysk www.warsaw2010.eu.

Organizatorami Programu Miast Goszczących na terenie powiatu są następujące samorządy:

Foto