11 sierpnia 2017
Rondo na finiszu

Dobiegają końca prace przy budowie ronda u zbiegu ulic Al. Róż i Al. Legionów. Otwarcie, długo wyczekiwanego przez mieszkańców, skrzyżowania planowane jest na koniec sierpnia.                         

Korzystając z okresu urlopowego, kiedy natężenie ruchu w mieście jest znacznie mniejsze, Powiat Legionowski, 20 czerwca, rozpoczął budowę ronda na skrzyżowaniu Al. Róż z Al. Legionów. Rondo będzie miało jezdnię o szerokości 6 m, poszerzoną o 2-metrowy pierścień. Średnica wyspy środkowej wyniesie 19 m, średnica zewnętrzna - 35 m. Na wyspie zostanie zainstalowane oświetlenie.

 

Na rondzie ukończono już układanie pierwszej warstwy asfaltu. Następnie położona zostanie warstwa ścieralna nawierzchni jezdnej


Droga do i z centrum miasta przez tunel, w kierunku Al. Legionów, Osiedla Młodych oraz Wieliszewa, w ciągu której znajduje się budowane rondo, jest często wybierana przez kierowców jako alternatywa dla zakorkowanego wiaduktu. Korzystają z niej nie tylko legionowianie, ale także zmotoryzowani mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz przyjezdni, aby ominąć korki na DK61. Już niedługo ruch w okolicy znacznie się upłynni, gdyż rondo rozwiąże problem kierowców, którzy do tej pory czekali na włączenie się do ruchu z podporządkowanych ulic lub w nie skręcali. Nowe rozwiązanie będzie służyło również poprawie bezpieczeństwa, ponieważ ten typ skrzyżowania zapobiega kolizjom i wypadkom drogowym.

Do tej pory wykonawca zrobił większość z zaplanowanych prac: nawierzchnię asfaltową, chodniki, krawężniki i obrzeża oraz odwodnienia. Przygotowane jest już oświetlenie drogowe znajdujące się na wyspie centralnej ronda oraz wykonano nasypy pod tereny zielone. Do zrobienia pozostało postawienie znaków i namalowanie oznakowania poziomego oraz prace porządkowe. Otwarcie ronda zaplanowano po 20 sierpnia.

Wartą blisko 830 tys. zł inwestycję realizuje, wyłoniona w postępowaniu przetargowym, firma Drogi i Mosty Jan Kaczmarczyk. Kosztami przedsięwzięcia po połowie podzielą się Powiat Legionowski i Miasto Legionowo.