24 sierpnia 2017
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. ogniska wścieklizny

Dziś w starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także Wójta Gminy Nieporęt w związku z wykryciem ogniska wścieklizny na naszym terenie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii złożył wyczerpujący raport z sytuacji informując, że wściekliznę wykryto jedynie u jednego zwierzęcia. Te informacje uzupełniła dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zapewniając, że kontakt z nim miała jedna osoba, która pozostaje pod kontrolą lekarza.

Zgodnie z zaleceniem Powiatowego Lekarza Weterynarii ognisko wścieklizny oznakowane zostanie w terenie przy głównych drogach wjazdowych komunikatem „Uwaga, obszar zagrożony wścieklizną” przez samorządy gminne na okres 90 dni. W tym czasie obowiązują, egzekwowane przez Policję oraz uprawnione służby gminne i miejskie, restrykcje. Na zagrożonym terenie należy zachować szczególną ostrożność, a każdy podejrzany przypadek śmierci zwierzęcia należy zgłaszać lekarzom weterynarii.

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Działaniami zapobiegawczymi objęte są następujące miejscowości na terenie powiatu legionowskiego:
- w gminie Nieporęt: Aleksandrów, Beniaminów, Białobrzegi, Józefów, Kąty Węgierskie, Izabelin, Michałów Grabina, Nieporęt, Rembelszczyzna, Stanisławów Pierwszy, Stanisławów Drugi, Wola Aleksandra, Wólka Radzymińska
- w gminie Wieliszew: Michałów-Reginów (część miejscowości po wschodniej stronie drogi krajowej 61).

UWAGA! Na wymienionym obszarze zarządza się:
* Trzymanie psów na uwięzi lub na zamkniętym ogrodzonym terenie.
* Trzymanie kotów w zamknięciu.
* Zakaz wywożenia i przywożenia psów i kotów.
* Prowadzony będzie odstrzał sanitarny lisów.

Zastosowane restrykcje są niezbędne do szybkiego zwalczenia choroby. Osoby niestosujące się do powyższych wymogów będą pociągane do odpowiedzialności karnej.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2017/posiedzenie_kryzys{/gallery}