17 października 2017
Historia ocalona od zapomnienia

W tym roku mija 75 lat od wywiezienia ludności żydowskiej z legionowskiego getta. Z tej okazji zorganizowano szereg wydarzeń upamiętniających tę tragiczną rocznicę.

3 października 2017 r. w Muzeum Historycznym w Legionowie odbyła się konferencja upamiętniająca 75. rocznicę Zagłady ludności żydowskiej w Legionowie, rozpoczynająca cykl wydarzeń związanych z upamiętnieniem tragicznych losów żydowskich mieszkańców Legionowa i okolic, którzy za swoje pochodzenie skazani zostali na zagładę. Program konferencji obejmował wystąpienie dr. Sławomira Jakubczaka, który zaprezentował historię serockich Żydów w Jabłonnie i Legionowie na przełomie XIX i XX w. Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego przedstawiła sytuację Żydów w Dystrykcie Warszawskim w okresie II wojny światowej. Pozostałe wystąpienia poświęcono kwestiom ludności żydowskiej w Legionowie. Rafał Degiel nakreślił biogram inż. Jana Gurtzmana, pracownika legionowskiego PIM i uczestnika I Polskiej Wyprawy Polarnej oraz znanego radiotechnika. Następnie dyrektor Muzeum dr hab. Jacek Szczepański zaprezentował wyniki swoich badań nad historią i losami dzielnicy żydowskiej w Legionowie. Ostatni prelegent Wawrzyniec Orliński przedstawił aspekty muzealniczo-konserwatorskie prac nad zabytkową tablicą z legionowskiego getta, pozyskaną przez Muzeum Historyczne w Legionowie. Podczas konferencji dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie Jolanta Magda ogłosiła konkurs literacki „W naszej pamięci...” towarzyszący obchodom 75. rocznicy Zagłady ludności żydowskiej w Legionowie. Skierowany jest on do uczniów i nauczycieli ze szkół powiatu legionowskiego.

Kolejne wydarzenie towarzyszące obchodom miało miejsce 8 października br., kiedy to zaprezentowano książkę dr. hab. Jacka Szczepańskiego pt. „Ludność żydowska w Legionowie i jej Zagłada”. Książka odkrywa tragiczną historię miasta oddając mieszkańcom fragment ich lokalnej tożsamości, a ofiarom getta należny im hołd.

Obchody 75. rocznicy Zagłady legionowskich Żydów są hołdem dla poległych i nauką dla przyszłych pokoleń

Do obchodów rocznicowych przyłączyli się także uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Legionowie, którzy we współpracy z Muzeum Historycznym zorganizowali sesję humanistyczną pt.: „Nigdy więcej! Pamięci żydowskich mieszkańców miasta i ratujących ich legionowian”. W jej ramach przygotowano sesje tematyczne i prelekcje.

Nad obchodami patronat honorowy objęli Starosta Legionowski Robert Wróbel, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski oraz dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego – prof. Paweł Śpiewak.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2017/75_rocznica_zaglady{/gallery}