30 sierpnia 2010
1 września. Historia i przyszłość

1 września Polakom kojarzy się głównie z tragicznym wydarzeniem - wybuchem II wojny światowej. Mieszkańcom Gminy Wieliszew już wkrótce data ta będzie przypominała radosną uroczystość otwarcia wieliszewskiego Gimnazjum Gminnego.

Wieliszewskie obchody 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się Mszą św. odprawioną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerują na kwaterę wojenną cmentarza parafialnego, gdzie spoczywa 300 polskich żołnierzy, którzy oddali życie w obronie ojczyzny podczas kampanii wrześniowej. Po apelu poległych w wykonaniu 60. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Olszewnicy Starej delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem.

Również 1 września, o godz. 11, odbędzie się uroczystość otwarcia nowego wieliszewskiego Gimnazjum Gminnego. Budowa tej jednej z największych naszych inwestycji trwała ponad rok. Niesprzyjające warunki meteo sprawiły, że budowlańcy musieli bardzo się postarać, aby już podczas inauguracji szkolnych zajęć było można przeciąć symboliczną wstęgę. Przed tym symbolicznym gestem reprezentacja 1. klas zamuruje - zawierającą m.in. akt erekcyjny, dokument powołujący Gimnazjum, dziecięce rysunki i listy - tubę, która zostanie wydobyta na światło dzienne dopiero za 50 lat. Uroczystość uświetni występ artystyczny uczniów.

Nowootwierane gimnazjum w Wieliszewie