26 sierpnia 2010
„Lato z Polską” w naszym powiecie

W sierpniu powiat legionowski odwiedziło trzydzieścioro siedmioro polskich dzieci z Białorusi oraz czworo ich opiekunów. Zostali oni zaproszeni w ramach akcji „Lato z Polską”, którą zainicjowało Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Organizatorzy dbając o to, aby młodzież nie miała czasu się nudzić zapewnili możliwie największą liczbę atrakcji. Podczas dziesięciodniowego pobytu nasi goście zwiedzili Pałac i Park w Wilanowie, Warszawską Starówkę i Łazienki Królewskie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich w Sromowie, dworek i park w Żelazowej Woli, Sanktuarium w Niepokalanowie oraz zabytki Pułtuska.

Wycieczka do Żelazowej Woli

Dzieci uczestniczyły również w zajęciach sportowych na Hali w Wieliszewie oraz Serocku, korzystały z atrakcji, jakie oferuje Aqua Park w Hotelu Warszawianka, pływały gondolami po rzece Narew oraz uczestniczyły w pokazie filmu 3D w Warszawskim kinie.

Zajęcia na Hali Sportowej

W niedzielę 15 sierpnia rodziny z naszego powiatu przyjęły gości na rodzinne obiady, gdzie młodzież miała okazję zasmakować prawdziwej domowej polskiej kuchni.
Ponadto co wieczór organizatorzy przygotowywali kolejne atrakcje: dyskoteki, zabawę w podchody, ognisko oraz wspólne grillowanie.

Rejs po Narwi

Dzieci opuściły powiat legionowski zadowolone, wypoczęte i pełne wrażeń. Wszystko to dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników Referatu Edukacji Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz nauczycieli powiatowych jednostek oświatowych.

W Warszawie

W imieniu młodzieży i opiekunów chcielibyśmy w tym miejscu złożyć podziękowania dla:
- Anny Żołnieżak za poświęcenie oraz serce, które włożyła w organizację pobytu naszych gości,
- władz Gminy Wieliszew, za przyjęcie grupy w urzędzie i zorganizowanie zabawy na Hali Sportowej
- ks. proboszcza Jana Gołembiewskiego i młodzieży z parafii Św Bartłomieja w Janówku za zorganizowanie wspólnego wieczoru,
- dyrektora SPZLO w Legionowie za udzielenie pomocy medycznej,
- rodzin, które ugościły dzieci i młodzież w swoich domach,
- nauczycieli Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie i Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku, którzy jako wolontariusze pomogli w opiece: dyr. Wioletta Wuszt, dyr. Lesław Kozań, Joanna Dmuch, Barbara Królikowska, Grażyna Zaremba, Anna Górnicka, Iwona Lewandowska, Marek Gorczyński, Aneta Gałczyk - Wnęk, Anna Gogolewska, Jolanta Bandurska, Irena Żelichowska, Marek Szajda, Ryszard Kubiak, Bartosz Lipko.