14 lutego 2018
Pluszaki znów w karetkach

Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe przekazało Legionowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu pluszowe maskotki. Zabawki znajdą się na wyposażeniu karetek, aby zmniejszyć stres u najmłodszych pacjentów przewożonych do szpitala.

pluszaki

Pluszowe maskotki w karetkach uspokajają dzieci ułatwiając pracę ratownikom. Na zdjęciu od lewej: dyrektor NZOZ „Legionowo” Dorota Glinicka, starosta Robert Wróbel, ratownik medyczny Radosław Lewiński

Akcja „Pluszak w karetce”, zapoczątkowana z inicjatywy starostwa dwa lata temu, okazała się dużym sukcesem. Właśnie przeprowadzono jej czwartą edycję, przekazując 60 pluszowych piesków. – Bardzo ważne jest, aby dziecko współpracowało z zespołem ratowniczym i temu właśnie służą te maskotki. Dodatkowo w trudnych dla maluchów chwilach pozwalają zapomnieć o bólu i cierpieniu oraz wywołują miłe skojarzenia z bezpiecznym domem i zabawą - powiedział starosta Robert Wróbel, który osobiście przekazał maskotki dla legionowskich karetek.
Mali pacjenci pozytywnie reagują na zabawkę, poprawia się ich stan psychiczny, stają się spokojniejsi i bardziej ufni. Dzięki temu załoga karetki może nawiązać lepszy kontakt z dzieckiem i skuteczniej wykonywać swoją pracę. - Te na pierwszy rzut oka niepozorne przytulanki stanowią dla nas ogromne wsparcie. Dzięki nim łatwiej jest nawiązać kontakt z zestresowanym maluchem i wykonać różne czynności medyczne, które muszą być przeprowadzone szybko i sprawnie – wyjaśnia dyrektor naczelna NZOZ „Legionowo” Dorota Glinicka.

Zabawki towarzyszą dzieciom nie tylko w czasie drogi do szpitala. Pluszak opuszcza karetkę razem z dzieckiem i staje się jego własnością.