19 lutego 2018
Trwają zajęcia dodatkowe w PZSiPS

Od września 2017 roku, dzięki pozyskanym wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Legionowie i Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, finansowane są dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze skierowane do uczniów wszystkich poziomów nauczania w placówce.

ulogotypy

Wsparcie realizowane jest w ramach projektu pt. "Pomóż mi zrozumieć świat - rozwijanie kompetencji kluczowych oraz wspieranie rozwoju deficytowych sfer u uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszczających do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie". Oprócz zajęć rozwijających kompetencje kluczowe oraz zajęć specjalistycznych uwzględniających indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów dla młodzieży starszych klas, w ramach realizacji projektu, organizowane są również wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy. Podczas bezpośredniej obserwacji uczniowie poznają organizację pracy w różnych zakładach pracy m.in. w restauracji, hotelu, cukierni czy gospodarstwie ogrodniczym oraz poznają specyfikę danego zawodu.
Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej, klas II-III Gimnazjum oraz klas I-III Szkoły Przysposabiającej do Pracy, wspólnie z opiekunami uczestniczyli już w wycieczkach zawodoznawczych zorganizowanych do restauracji "ZAJAZD Pod Złotym Okoniem" w Serocku, gdzie młodzież zapoznała się ze specyfiką zawodu kucharza i kelnera oraz do Hotelu "Pan Tadeusz" w Serocku, gdzie uczniowie poznali zasady i system pracy pracowników służby pięter. W ramach wycieczek zawodoznawczych uczniowie odwiedzili również Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku gdzie wzięli udział w ciekawych warsztatach gastronomicznych. Zapoznali się także z ofertą kształcenia zawodowego szkoły.

dzajecia

Najstarsza młodzież czyli uczniowie klas I-III Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczą także w zajęciach rozwijających umiejętności z zakresu przysposobienia do pracy w różnych zakładach pracy na terenie powiatu legionowskiego. Placówka od kilku już lat współpracuje min. ze Starostwem Powiatowym w Legionowie, Centrum Ogrodniczym "Chotomów" w Jabłonnie, Muzeum Historycznym w Legionowie oraz Centrum Komunikacyjnym w Legionowie. Uczniowie, pod kierunkiem i opieką nauczycieli, jeżdżą do w/w zakładów pracy, aby rozwijać nabywane w szkole umiejętności wykonywania prostych prac biurowych, prac ogrodniczych oraz prac porządkowych. Jest to bardzo cenna forma nauki dla uczniów ponieważ w sposób praktyczny, w naturalnych sytuacjach życiowych, utrwalają wiedzę nabytą podczas zajęć teoretycznych prowadzonych w Placówce. Podkreślić należy, że jest to szczególnie istotne w perspektywie zakończenia edukacji w szkole i podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Aby odpowiednio usystematyzować nabytą podczas wyjazdów wiedzę, w projekcie zaplanowano również zajęcia z doradcą zawodowym, w których regularnie uczestniczy grupa uczniów klas II-III Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Podczas zajęć, prowadzonych przy użyciu różnorodnych narzędzi dydaktycznych m.in. gier i programów multimedialnych uczniowie poznają swoje mocne i słabe strony, swoje zdolności i predyspozycje oraz czynniki, które należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej X „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Podziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych)” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.