5 maja 2010
Pierwsza łopata wkopana

W środę 5 maja 2010 roku u zbiegu ulic Sobieskiego i Piłsudskiego miało miejsce symboliczne wkopanie pierwszej łopaty pod przebudowę ulicy Jana III Sobieskiego w Legionowie.

W spotkaniu uczestniczyli Jagoda Miszewska – dyrektor biura wojewody mazowieckiego, Roman Smogorzewski – prezydent Miasta Legionowo, Jan Grabiec – starosta legionowski, Janusz Kubicki – wicestarosta legionowski, oraz dyrektor Oddziału Budownictwa Drogowo-Mostowego Skanska S.A. w Warszawie – Piotr Cieszewski. Obecni byli także Marek Milke - menedżer projektu, Rafał Śledziński - kierownik budowy i Sławomir Dziakiewicz - majster Skanska S.A.

Foto
Starosta Legionowski (drugi od prawej) powitał gości: (od lewej) Jagoda Miszewska, Roman Smogorzewski, Janusz Kubicki, Piotr Cieszewski, oraz Marek Milke, Rafał Śledziński i Sławomir Dziakiewicz ze Skanska SA

Wartość kontraktu, realizowanego przez Skanska S.A. dla Starostwa Powiatowego w Legionowie, wyniesie ponad 6 mln złotych. Zakończenie przebudowy tej najbardziej ruchliwej ulicy w Legionowie zaplanowane jest na koniec lipca bieżącego roku.

Ulica Sobieskiego jest w chwili obecnej jednym z najbardziej newralgicznych, jeśli chodzi o komunikację, odcinków w Legionowie. Jak powiedział Starosta Legionowski Jan Grabiec - najważniejszym zadaniem jest usprawnienie i zapewnienie bezpiecznego ruchu na tej ulicy.

Foto
Starosta Legionowski Jan Grabiec - wkopanie pierwszej łopaty

Łączny koszt inwestycji to 6.036.935 złotych. Dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 wynosi 3 mln złotych, pozostałe koszty po połowie sfinansowało Miasto Legionowo i Powiat Legionowski.

Zakres prac
Remont ulicy będzie polegał na wymianie, wzmocnieniu i poszerzeniu nawierzchni na odcinku od ul. Rycerskiej za skrzyżowanie z ul. Piłsudskiego, wybudowaniu chodników i zatok autobusowych. W ramach kontraktu planowane jest również zmodernizowanie wjazdów bramowych oraz wykonanie odwodnienia.

W trosce o bezpieczeństwo
Bardzo ważnym elementem realizacji tej prestiżowej inwestycji będzie montaż sygnalizacji świetlnej i przejść dla pieszych oraz wydzielenie pasów prawo i lewoskrętnych na skrzyżowaniach, co zdecydowanie poprawi bezpieczne poruszanie się przez jezdnie – informuje przedstawiciel wykonawcy.

Sygnalizacja świetlna powstanie na wyjeździe z ulicy Zwycięstwa, potem na przejściu dla pieszych w połowie drogi między ul. Husarską, i na ul. Husarskiej.

Wzdłuż ulicy Sobieskiego znajduje się targowisko miejskie, które codziennie odwiedza setki ludzi, stąd ruch samochodowy i pieszy w tym rejonie jest utrudniony. Dzięki przebudowie skrzyżowania przy targowisku, ruch zostanie przeniesiony na równoległą ulicę Wysockiego, co także poprawi płynność ruchu na tym kluczowym odcinku. Dodatkowo zamontowane zostanie nowe ogrodzenie systemowe targowiska.

Harmonogram
W okresie 5 maja - 15 lipca ulica Sobieskiego będzie wyłączona z ruchu dla samochodów ciężarowych, wystąpią lokalne utrudnienia dla samochodów osobowych. Początkowo jezdnia zostanie miejscowo zwężona a po 15 czerwca ulica zostanie całkowicie zamknięta na czas trwania robót asfaltowych. Wykonawca zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by umożliwić dojazd do posesji i targowiska samochodom osobowym.

Przez pierwsze dwa tygodnie prace będą prowadzone na odcinku skrzyżowania ulic Rycerskiej i Piłsudskiego. Kolejno prace będą się odbywały na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Warszawskiej. W celu usprawnienia ruchu kierowców prosimy o kierowanie się wyznaczonymi objazdami, w pierwszym etapie ulicami Krasińskiego i Sowińskiego, następnie ulicami: Husarską, Rycerską i Piłsudskiego.

Z doświadczeniem w budowie dróg
To już kolejna inwestycja, realizowana przez Skanska S.A. w powiecie legionowskim. Obecnie firma prowadzi prace związane z budowę obwodnicy Serocka. W zeszłym roku zmodernizowała drogę wojewódzką 622 relacji Marki – Legionowo.