#Solidarni z Ukrainą
25 marca 2022
#Solidarni z Ukrainą

Fala ogromnej solidarności i wsparcia dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy, oraz dla jej obywateli uciekających przed wojną nie ominęła powiatu legionowskiego. Mieszkańcy i samorządy aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom – w Polsce i w Ukrainie. Powiat Legionowski wysłał pomoc humanitarną do partnerskiego Powiatu Kosowskiego.

Kosów to miasto położone w zachodniej części Ukrainy w obwodzie Iwano-Frankowskim. Od wielu lat samorządy Powiatu Kosowskiego i Powiatu Legionowskiego są związane umową o współpracy partnerskiej. Dotąd dotyczyła ona wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach, integracji młodzieży i wymiany kulturalnej.

Wojenne wyzwania

W czasie wojny partnerstwo nabrało innego wymiaru. Będąc daleko od terenów działań wojennych, Kosów stał się, podobnie jak Polska, miejscem, do którego mieszkańcy ze wschodu, centrum i południa Ukrainy uciekają przed wojną. Jak dotąd przybyło ich tam około 9 tysięcy.

Dla władz powiatu legionowskiego i jego mieszkańców naturalnym odruchem była chęć pomocy. Takie same uczucia pojawiły się u naszych niemieckich partnerów, władz i mieszkańców bawarskiego Powiatu Miltenberg. – W powiecie Miltenberg od kilku dni przyjmujemy setki uchodźców z Ukrainy i staramy się również pomóc ludziom w Ukrainie. Dlatego byliśmy bardzo wdzięczni, gdy dowiedzieliśmy się od naszych partnerów z Powiatu Legionowskiego, jakiego rodzaju wysyłkę przygotować, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy zarówno w Polsce, jak i w regionach Ukrainy – powiedział Jens Marco Scherf, Starosta Powiatu Miltenberg. – Tu, w Niemczech, jesteśmy pod wielkim wrażeniem ogromnej chęci niesienia pomocy uchodźcom przez Polaków. Dowiadujemy się o tym z mediów i dlatego my mieszkańcy powiatu Miltenberg, dziękujemy Wam z głębi serca – dodał.

Humanitarny konwój do Ukrainy

W rezultacie 24 marca z Niemiec przyjechało do Legionowa 15 dużych ciężarówek z darami, które zebrali dla Kosowa mieszkańcy tego regionu. Towar został przepakowany, uzupełniony o dary przekazane przez mieszkańców powiatu legionowskiego i od 25 marca rozpoczęła się sukcesywna wysyłka pomocy humanitarnej do Kosowa. Do potrzebujących pojechały materace, karimaty, śpiwory, koce, pościel, środki czystości, pieluchy i wilgotne chusteczki, wyprawki dla niemowląt (500 kompletów śpiochów, czapeczek i kocyków przekazanych przez przedsiębiorcę z Miltenbergu), środki opatrunkowe, odzież i trochę żywności.

Przygotowanie tego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe bez pomocy firmy DPD Polska, która zapewniła wsparcie przy przeładunku i transporcie na terenie Polski pomocy humanitarnej z Miltenbergu. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie DPD Polska angażuje się w liczne projekty pomocowe, organizując własne zbiórki w oddziałach i sortowniach, m.in. we współpracy z uznanymi organizacjami pozarządowymi i z jednostkami samorządu terytorialnego.

Całość pomocy zostanie bezpiecznie przetransportowana od granic Polski do Kosowa przez lokalnego ukraińskiego przewoźnika.