Uczniowie z Ukrainy w naszych szkołach
25 marca 2022
Uczniowie z Ukrainy w naszych szkołach

Wielu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy znajdują się na terenie powiatu, to dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Część z nich zgłosiła się do szkół prowadzonych przez Powiat Legionowski. Podczas spotkania zorganizowanego 24 marca w siedzibie starostwa podjęto decyzje o tym, jak zorganizowana zostanie ich nauka.

Do szkół ponadpodstawowych, dla których Powiat Legionowski jest organem prowadzącym, zgłosiło się dotychczas 50 uczniów. Na podstawie informacji zebranych przez dyrektorów co do potrzeb uczniów w zakresie dodatkowej nauki języka polskiego, etapów edukacyjnych, niezbędnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego oraz potrzeb kadrowych określono sposób realizacji obowiązku nauki przez młodzież z Ukrainy w szkołach prowadzonych przez Powiat. Zadecydowano o utworzeniu oddziału przygotowawczego w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Legionowie oraz w Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Serocku. Łącznie w tych oddziałach naukę będzie kontynuować 42 uczniów w tzw. oddziałach łączonych. W dwóch pozostałych szkołach, tj. w Liceum Ogólnokształcącym w Stanisławowie Pierwszym oraz w Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Legionowie uczniowie z Ukrainy będą kontynuować naukę w już istniejących oddziałach szkolnych, mając zorganizowaną dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego.