82. rocznica utworzenia Armii Krajowej
14 lutego 2024
82. rocznica utworzenia Armii Krajowej

Na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego prężnie działały struktury AK. W 1944 r. służyło tu ok. 2.500 zaprzysiężonych Armii Krajowej żołnierzy. Tylko dla nieznacznej ich części organizacja posiadała broń. A mimo to Legionowo było jedynym, poza stolicą, miastem, w którym wybuchło powstanie warszawskie. Na naszych terenach walczyło w nim niewiele ponad 300 żołnierzy AK. Poległo ok. 100 powstańców.

Armia Krajowa została powołana 14 lutego 1942 r. Była podziemną organizacją zbrojną, która połączyła wiele polskich grup niepodległościowych działających od początku okupacji na terenie całego kraju. Drugim zadaniem, stawianym już wcześniej naszej konspiracji, było przygotowanie i wywołanie w dogodnym czasie ogólnego powstania narodowego.
Armia Krajowa była największą i najlepiej zakonspirowaną organizacją podziemną w skali całego świata. Latem 1944 r. miała zaprzysiężonych ponad 380 tys. żołnierzy. Szacuje się, że w wyniku działań zbrojnych, aresztowań i wykonanych przez okupantów likwidacji poległo lub zginęło ok. 100 tys. żołnierzy AK.
Na zdjęciu - ks. Wacław Szelenbaum ps. "Bonus" modli się nad trumną poległego w powstaniu warszawskim 16-letniego Zbyszka Zakrzewskiego ps. "Arab"
fot. ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie