Bezpiecznie przez ulicę
29 września 2020
Bezpiecznie przez ulicę

Powiat Legionowski zaplanował przebudowę kolejnych trzech przejść dla pieszych, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Sprawdzamy, na jakim etapie są te inwestycje.

W Legionowie na ul. Sobieskiego powstanie przejście aktywne, czyli wyposażone w czujniku ruchu i lampy ostrzegawcze nad znakami, uruchamiające się podczas wykrycia pieszego zbliżającego się do jezdni. Ponadto wraz z lampami ostrzegawczymi będą uruchamiać się aktywne punktowe elementy odblaskowe, umieszczone na jezdni bezpośrednio przed przejściem. Dodatkowo zainstalowane zostaną dwie lampy oświetlające przejście wraz z obszarem dojścia do niego. Wykonawca od rozpoczęcia prac będzie miał cztery tygodnie na ich ukończenie. Koszt inwestycji to blisko 60 tys. złotych.

Przebudowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej nr 1820W - ul. Kordeckiego przy skrzyżowaniu z ul. Lipową w Chotomowie wystartuje najprawdopodobniej w listopadzie. W ramach prac zaplanowano tzw. wyniesienie przejścia dla pieszych oraz montaż oświetlenia.

W gminie Wieliszew na ul. Kościelnej projektowane są rozwiązania dla przejścia w okolicy Szkoły Podstawowej im. S. Moniuszki w Łajskach. Istniejące przejście przeniesione zostanie w kierunku parkingu. Na długości kilkunastu metrów powstanie wzniesienie z kostki, na środku którego wyznaczone zostanie przejście dla pieszych. Przebudowa sprawi, że kierowcy zwolnią na progu. Dodatkowo miejsce to zostanie doświetlone, a dzięki temu piesi i kierowcy będą dla siebie lepiej widoczni. Na przygotowanie dokumentacji projektowej Powiat przeznaczył blisko 13 tys. zł. Jeżeli wszystko przebiegać będzie zgodnie z planem, prace przy modernizacji tego przejścia ruszą jeszcze w tym roku.