Ćwierć wieku „Promyków”
14 listopada 2023
Ćwierć wieku „Promyków”

Tegoroczny Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki, który odbył się 10 listopada w Wieliszewie, w całości poświęcony został jubileuszowi 25-lecia „Promyków”.  Partnerem wydarzenia był Powiat Legionowski.

Koncert jubileuszowy był doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i prezentacji bogatego dorobku Zespołu. Na parkiecie zaprezentowały się wszystkie grupy wiekowe tancerzy. Wydarzenie podzielono na cztery bloki tematyczne – „Od tradycji do niepodległości” przez „Mazowsze, gdzie bije Serce Polski”, „Ślōnzŏków i Góroli”, po „Kresowe doznanie” z wielkim finałem, zapewniając widzom barwne, ponad dwugodzinne widowisko na najwyższym poziomie. Ci, którzy nie mogli być tego wieczoru w hali sportowej w Wieliszewie, mogli obejrzeć transmisję online. Miłym akcentem było nadanie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyrektorowi Ośrodka Kultury w Wieliszewie i kierownikowi ZTL „Promyki” zarazem Dariuszowi Skrzydlewskiemu odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał on również medal „Pro Masovia”, nadany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Zespół Tańca Ludowego „Promyki” powstał jesienią 1998 roku z inicjatywy grupy miłośników polskiego folkloru. W Zespole, w pięciu grupach wiekowych, tańczy około 170 osób z Wieliszewa i okolic. W skład repertuaru wchodzą tańce i pieśni kilkunastu regionów Polski, tańce i zabawy Starej Warszawy, krakowiak, tańce kaszubskie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, tańce z regionu Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Spiszu i Kurpi Białych. Już ćwierć wieku, poprzez śpiew i taniec, „Promyki” przybliżają bogatą polską kulturę ludową, zarówno w kraju jak i za jego granicami, stanowiąc wizytówkę gminy Wieliszew i całego powiatu legionowskiego. Członkowie Zespołu z powodzeniem uczestniczą w turniejach i ogólnopolskich mistrzostwach tanecznych, zdobywając liczne nagrody.