Dni Osób Niepełnosprawnych 2019 finiszują
22 listopada 2019
Dni Osób Niepełnosprawnych 2019 finiszują

Uroczyste zakończenie VIII Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego nastąpiło 22 listopada w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Podczas uroczystości podsumowano także doroczną akcję poświęconą Alternatywnym i Wspomagającym Metodom Komunikacji (AAC).

Dni Osób Niepełnosprawnych to szereg wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, które odbywają się na terenie powiatu od wiosny do jesieni. Wiosną zorganizowano konkursy literacki, plastyczny i teatralny, Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Zespole  Downa. W kwietniu, miesiącu wiedzy o autyzmie, wystartowały biegi na niebiesko i konferencja „Niepełnosprawność w rodzinie”. Do sportowych zmagań stanęli uczestnicy paraolimpiady dla dzieci i młodzieży. Odbył się również Integracyjny Plener Malarski „Chodź, pomaluj mój świat”. Nowością było sympozjum pn. „Mieszkania treningowe, chronione” z udziałem władz samorządowych, organizacji pozarządowych i rodziców. Latem zorganizowano warsztaty w Muzeum Historycznym w Legionowie oraz plenery malarskie i fotograficzne, a jesienią spotkanie w DPS "Kombatant" - „Historia mieszka w ludziach”. Przez cały październik trwała powiatowa akcja integracyjna AAC, mająca na celu propagowanie wiedzy na temat alternatywnych metod komunikacji. W tym roku do akcji przyłączyli się pracownicy legionowskiego starostwa.

Podczas uroczystości wręczono dyplomy i upominki wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc i koordynację poszczególnych wydarzeń.

O oprawę artystyczną popołudnia zadbali niemówiący uczniowie i absolwenci Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, którzy za pomocą elektronicznych komunikatorów odegrali przedstawienie pt. „Król Lew”. W Galerii Sztuki „Ratusz” otwarto wystawę uczniów PZSiPS „Malowane sercem 2019”.