E-budownictwo startuje
28 września 2020
E-budownictwo startuje

Powiat Legionowski bierze udział w pilotażowym programie E-budownictwo. W projekt cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego realizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wchodzi oficjalna rządowa aplikacja do składania wniosków niezbędnych do rozpoczęcia budowy.

Celem pilotażu jest zebranie informacji i uwag na temat cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, a także zbadanie jego funkcjonalności w praktyce.

Obecnie generator na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl służy inwestorom tylko do wypełnienia i pobrania wybranego formularza. Tak przygotowany wniosek może być dostarczony do organu administracji jedynie w dotychczasowy sposób. Ale już w ostatnim kwartale roku będzie można podpisać go podpisem zaufanym lub elektronicznym i przesłać do organu administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego za pośrednictwem serwisu e-budownictwo.

Nowa platforma internetowa ułatwi załatwianie spraw inwestorom, inżynierom i architektom. System pozwoli prowadzić wszelkie sprawy związane z budową domu za pośrednictwem Internetu Zachęcamy inżynierów budownictwa do uczestnictwa w tej testowej procedurze, która będzie trwała do 16 października 2020 r.

Zachęcamy inżynierów budownictwa do uczestnictwa w tej testowej procedurze, która będzie trwała do 16 października 2020 r. Pozwoli ona na stworzenie odpowiednich rozwiązań technicznych i właściwych podstaw prawnych umożliwiających złożenie elektronicznego wniosku o pozwolenie na budowę z cyfrowym projektem budowlanym od 2021 r.

 

Bieżące informacje na temat cyfryzacji procesu budowlanego znajdują się na stronie.