Energiczna współpraca
18 sierpnia 2018
Energiczna współpraca

Na terenie powiatu powstał Legionowski Klaster Energii. Dzięki tej formie współpracy możliwe będzie wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych oraz finansowo korzystny obrót jej zasobami.

Sygnatariuszami porozumienia są Powiat Legionowski, wszystkie gminy powiatu legionowskiego, Instytut Maszyn Przepływowych PAN Centrum Badawcze KEZO w Jabłonnie oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Legionowo” Sp. z o.o. Jak wynika z dokumentu, idea porozumienia zakłada zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na naszym terenie poprzez budowę samowystarczalnego energetycznego obszaru i gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów czystej energii w oparciu o lokalne zasoby odnawialnych źródeł energii, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Klaster ma służyć także rozwijaniu działalności naukowo-badawczej na jego obszarze oraz tworzeniu warunków do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. – Dzięki takiej współpracy istnieje dodatkowo możliwość pozyskania środków na budowę instalacji fotowoltaicznych dla samorządów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki uruchomił w tym celu program dedykowany klastrom energii, którego wartość to 50 mln złotych – wyjaśnia Rafał Hyrzyński z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.
Klaster ma formułę otwartą. Oznacza to, że mogą do niego przystąpić kolejne podmioty.

Klaster Energii to nowa forma współpracy, której pojawienie się umożliwiła nowelizacja w 2016 roku Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Legionowski Klaster Energii został zgłoszony do, organizowanego przez Ministerstwo Energii, II konkursu na certyfikowany klaster energii. Uzyskanie takiego certyfikatu pozwoli na ubieganie się o środki zewnętrzne.

Porozumienie o utworzeniu Legionowskiego Klastra Energii podpisali (od lewej): wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, przedstawiciele Instytutu Maszyn Przepływowych Centrum Badań KEZO w Jabłonnie Maciej Widziński i Rafał Hyrzyński, wicestarosta Jerzy Zaborowski, członek zarządu Powiatu Michał Kobrzyński, wiceprezydent miasta Legionowo Marek Pawlak, prezes zarządu PEC „Legionowo” Narcyz Tokarski, burmistrz miasta i gminy Serock Sylwester Sokolnicki oraz wójt gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur