Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
1 czerwca 2020
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Uruchomiono rejestrację miast i gmin biorących udział w kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020, który odbywać się będzie w dniach 16-22 września.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 oraz trudną oraz zróżnicowaną sytuację w poszczególnych gminach i miastach, w tym roku zdecydowano o większej elastyczności, jeśli chodzi o zasady uczestnictwa w kampanii.

Tegoroczny motyw przewodni wydarzenia to Zeroemisyjna mobilność dla każdego. Hasło z jednej strony promuje ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie w perspektywie do 2050 r., z drugiej zaś podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu niskoemisyjnych dla wszystkich. Chociaż cel długoterminowej strategii jest odległy, kampania ETZT 2020 zachęcać ma wszystkich Mieszkańców do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do rozwiązania problemów smogu, zanieczyszczenia, emisji dwutlenku węgla lub zatorów komunikacyjnych.

WYSTARCZY SIĘ ZAREJESTROWAĆ, aby pokazać zaangażowanie w promowanie zrównoważonej mobilności w mieście/gminie.

Wytyczne Tematyczne w języku angielskim dostępne są w zakładce mobilityweek.eu/campaign-resources-for-2020

JAK SIĘ REJESTRUJEMY:
Na stronie internetowej registration.mobilityweek.eu/login.php?lang=pl można zadeklarować udział w kampanii ETZT w 2020 roku. W czasie rejestracji można pobrać KARTĘ UCZESTNIKA, której podpisanie NIE JEST OBOWIĄZKOWE, świadczy jednak o zaangażowaniu w kampanię ETZT, nawet jeżeli żadne z poniższych kryteriów uczestnictwa nie jest spełnione.

Tydzień Działań
Zorganizowanie wydarzeń (fizycznych lub online) w tygodniu 16-22 września z uwzględnieniem tegorocznego motywu przewodniego kampanii.

Działania Trwałe
Wdrożenie co najmniej jednego nowego działania trwałego, które przyczyni się do odejścia od samochodu prywatnego na rzecz zorganizowanego środka transportu. Działania zorganizowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy SA również kwalifikowane pod warunkiem, że będą promowane w tygodniu 16-22 września. Kwalifikowane są również tymczasowe środki realizowane w czasie pandemii COVID-19.

Dzień Bez Samochodu
Świętowanie Dnia bez Samochodu, najlepiej 22 września, poprzez wydzielenie jednego lub kilku obszarów zarezerwowanych dla pieszych, rowerzystów, transportu publicznego na co najmniej jeden cały dzień. W Polsce samorządy zazwyczaj praktykują wprowadzenie na ten dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz organizację wydarzeń towarzyszących.