Gorące rytmy na zimowe popołudnie
20 stycznia 2020
Gorące rytmy na zimowe popołudnie

Do słonecznej Andaluzji zabrali publiczność artyści występujący podczas styczniowego koncertu w ramach „Pałacowych spotkań z muzyką”, który tradycyjnie odbył się w sali balowej pałacu w Jabłonnie. Także w tym roku Powiat Legionowski jest współorganizatorem cyklu.

W nowy rok organizatorzy „Pałacowych spotkań z muzyką” weszli z przytupem. I to dosłownie. Tancerze Karolina Łucznik i Mateo Gallito oraz muzycy Jarosław Czajczyński (gitara, śpiew) i Filip Swinarski (gitara, śpiew, cajon) przenieśli widzów w świat gorących rytmów flamenco, gwałtownych namiętności i gorącego temperamentu. Propozycja idealnie skrojona na szare, zimowe popołudnie. Widowisko okazało się wspaniałą ucztą dla zmysłów, gdyż talent i zaangażowanie artystów były na najwyższym poziomie. Tak udana inauguracja roku zdecydowanie rozbudziła apetyt na więcej. Już dziś zapraszamy na kolejne koncerty, najbliższy odbędzie się 23 lutego.

Flamenco wywodzi się z dawnych religijnych tańców orientalnych. Ruchy ciała i gesty wyrażają stany emocjonalne tancerza, najczęściej radość i smutek, lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Kolebką flamenco jest Andaluzja, a jego twórcami tamtejsi Cyganie, zwani Gitanos. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Po koncercie otwarto pierwszą w tym roku wystawę w przypałacowej galerii „Oranżeria”. Na ekspozycji zaprezentowano prace autorstwa malarki Anety Jaźwińskiej.

„Pałacowe spotkania z muzyką” to cykl, który zainaugurowano w 2002 roku. Organizowane w jego ramach, raz w miesiącu, występy instrumentalne i wokalne dają miłośnikom muzyki niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wyjątkowych koncertach, poszerzania horyzontów muzycznych oraz integrują lokalną społeczność i budują pozytywny wizerunek nie tylko gminy Jabłonna, ale i całego powiatu legionowskiego. Ponadto co dwa miesiące w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” ma miejsce wernisaż wystawy prac artystycznych.