Gotowi na wszystko
6 września 2019
Gotowi na wszystko

Przedstawiciele samorządów, wojska, policji, straży pożarnej, reprezentanci placówek edukacyjnych i medycznych wzięli udział w wieloszczeblowych powiatowo-gminnych ćwiczeniach obronnych pod kryptonimem „Rubin 2019”, które odbyły się w dniach 4-5 września na terenie powiatu legionowskiego.

Działania podjęto, aby udoskonalić współdziałanie podczas realizacji zadań obronnych przez kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, jednostek organizacyjnych powiatu, pracowników Starostwa Powiatowego oraz jednostek samorządu gminnego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny. Ich głównym celem było sprawdzenie rozwiązań i weryfikacja funkcjonujących procedur, przyjętych w planie zabezpieczenia na wypadek powyższych zagrożeń. Zbadany został również stan przygotowania służby zdrowia na wypadek sytuacji kryzysowych. Sprawdzono systemy łączności oraz przebieg alarmowego obiegu informacji.

Przetestowano hipotetyczne epizody w poszczególnych gminach, takie jak atak terrorystyczny na zaporę i elektrownię wodną w Dębem; sabotaż w piekarni, w wyniku którego doszło do wycieku amoniaku; wykolejenie pociągu towarowego przewożącego chemikalia oraz zdarzenie radiacyjne, do jakiego doszło na terenie sąsiedniego państwa.

Sprawdzeniu poddano gotowość służb do ewakuacji ludności, zwierząt i mienia oraz pobrania preparatów jodowych i przeprowadzenia ich dystrybucji, według poszczególnych grup wiekowych. Głównym założeniem ćwiczeń „Rubin 2019” była jednak ewakuacja Starostwa Powiatowego do Zapasowego Miejsca Pracy w Zegrzu, z pełnym jego rozwinięciem, w celu zapewnienia ciągłości podejmowanych działań dla utrzymania bezpieczeństwa narodowego oraz realizacji działań obronnych wynikających z planu operacyjnego funkcjonowania powiatu.