Kameralnie w powiecie
29 sierpnia 2022
Kameralnie w powiecie

VI Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego wystartował 15 sierpnia w Nieporęcie koncertem z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Powiat Legionowski patronuje temu projektowi.

Za nami już trzy z ośmiu zaplanowanych koncertów. Podczas pierwszego z nich pt. „Zofia Ossendowska – artystka, matka bohatera Bitwy Warszawskiej” wystąpili Zuzanna Nalewajek – mezzosopran, Joanna Okoń – skrzypce i Robert Skiera – fortepian. Z kolei 21 sierpnia w Wieliszewie zebrani wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Zuzanny i Macieja Batorów. Tydzień później w Serocku duet skrzypcowy „Duo Grzesiak” - Katarzyna Grzesiak i Maksymilian Grzesiak – zaprezentował program „Na osiem strun i dwoje serc”.

We wrześniowe niedziele w kościołach naszego powiatu odbędą się kolejne koncerty kameralne, na które serdecznie zapraszamy. – Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego to ważne wydarzenie, które od 2014 roku odbywa się na terenie naszego powiatu. Festiwal z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie i zainteresowanie zarówno ze strony  mieszkańców naszego powiatu, gości, jak i turystów. Do współpracy z samorządem Powiatu Legionowskiego włączają się coraz odważniej (również finansowo) samorządy gmin: Nieporęt, Wieliszew, Serock i Jabłonna, za co im serdecznie dziękujemy. Legionowo ma już dłuższą tradycję festiwalową. Tym, co odróżnia Festiwal Powiatu Legionowskiego od innych tego typu festiwali organizowanych w Polsce, są koncerty edukacyjne dla dzieci. Dziękujemy więc prof. Janowi Bokszczaninowi i dr hab. Annie Wróbel za profesjonalne przygotowanie Festiwalu i prowadzenie  narracji, która przybliża nam nie tylko sylwetki kompozytorów, ale również okoliczności powstania utworów. Festiwal trwa i zachęcam do uczestnictwa w koncertach. Zważmy, że Polska znaczyć będzie tyle, co jej kultura, nauka i gospodarka, a Winston Churchill, gdy w czasie II wojny światowej w angielskim budżecie ograniczono fundusze na kulturę, zapytał: "Jeśli nie będzie kultury, to po co jest ta wojna?” – mówi radny Rady Powiatu Wiesław Smoczyński.

Harmonogram koncertów:
Od Bacha do Piazzoli
4 września 2022 r., g. 13.00
Chotomów, Kościół Wniebowzięcia NMP, ul. Partyzantów 19

300% piękna
11 września 2022 r., godz. 14.00
Jabłonna, Kościół Matki Bożej Królowej Polski, ul. Modlińska 115

Stabat Mater w muzyce. Koncert inauguracyjny nowych organów
11 września 2022 r., g. 18.00
Nieporęt, Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, Plac Wolności 3

Koncert dla Dzieci. Muzyczne podróże z Piosenką”
18 września 2022 r., godz. 11.00