Książka na rocznicę września 1939 r.
29 sierpnia 2022
Książka na rocznicę września 1939 r.

Za nami pierwsze z pięciu zaplanowanych w każdej gminie spotkań promocyjnych z autorami książki „Wrzesień 1939 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew”. W Jabłonnie z Krzysztofem Klimaszewskim i Mirosławem Pakułą spotkali się pasjonaci lokalnej historii.

To już druga, po „Bitwie Warszawskiej 1920 r.” wydanej wspólnie przez samorządy z naszego powiatu, a później wznawianej przez Powiat Legionowski, książka tych autorów, która historię przedstawia w cennym dla mieszkańców powiatu legionowskiego ujęciu, koncentrując się na wydarzeniach, które miały miejsce na tym terenie. Pozycja szczegółowo opisuje wydarzenia, które rozegrały się we wrześniu 1939 roku na terenie wszystkich gmin naszego powiatu. Możemy je prześledzić niemal dzień po dniu, gmina po gminie. Autorzy w swoich badaniach historycznych skorzystali z niezwykle szerokich źródeł, łącznie z archiwami zagranicznymi. Publikacja ma ponad tysiąc stron i niewątpliwie jest nie lada gratką dla pasjonatów historii.
Podczas spotkania autorzy wyczerpująco opowiedzieli o genezie książki, kulisach jej powstawania oraz omówili przebieg działań wojennych na terenie powiatu legionowskiego ze szczególnym uwzględnieniem gminy Jabłonna – gospodarza wydarzenia. Kolejne spotkania odbędą się na początku września. Serdecznie na nie zapraszamy, ponieważ są one jedną z niewielu okazji, aby wejść w posiadanie egzemplarza książki na własność. Jest ona bezpłatna i nie znajdzie się w regularnej sprzedaży. Trafiła natomiast do wszystkich bibliotek publicznych na terenie powiatu. W formie cyfrowej z publikacją można zapoznać się w Repozytorium Cyfrowym Biblioteki Narodowej (https://polona.pl).

Książka została wydana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Przystań w sercu Mazowsza” przy udziale środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Literatura 2022, jak również z dotacji celowych udzielonych wydawcy przez gminy Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew i Powiat Legionowski.

Spotkania promujące książkę
„Wrzesień 1939 r. Jabłonna Legionowo Nieporęt Serock Wieliszew”

•    2 września – Wieliszew, Ośrodek Kultury, Łajski, ul. S. Moniuszki 2, godz. 18.30;
•    3 września – Legionowo, Muzeum Historyczne w Legionowie przy ul. A. Mickiewicza 23, godz. 17.00
•    4 września – Nieporęt, Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Dworcowej 9, godz. 16.00;
•    5 września – Serock, Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa przy ul. Pułtuskiej 35, godz. 19.00.