Kolejna "Wierzba" dla Muzeum
9 sierpnia 2021
Kolejna "Wierzba" dla Muzeum

Legionowskie Muzeum Historyczne zajęło trzecie miejsce w XV edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba" w kategorii "Najciekawsza wystawa przygotowana przez mniejsze muzea”. Kapituła konkursu wyróżniła placówkę za wystawę pt. „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią”.

To kolejna statuetka, którą pracownicy Muzeum odebrali w dowód uznania za pracę, jaką wkładają w przygotowanie ekspozycji. W roku ubiegłym pierwszym miejscem wyróżniono wystawę czasową pt. „Nad głowami sosny szumiące. 100. rocznica nadania nazwy Legionowo”, która została zorganizowana w Filii „Piaski”, inaugurując w marcu 2019 roku miejskie obchody 100-lecia nadania nazwy Legionowo. Muzeum Historyczne w Legionowie prestiżową „Wierzbę” otrzymywało wcześniej za wystawy stałe: „Dzieje Legionowa 1877–1990” (II miejsce w 2017 r.), „De Profundis… Archeologia ziem powiatu legionowskiego” (III miejsce w 2015 r.) oraz „W krainach lodu i książek. Rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach” (I miejsce w 2013 r.).W 2018 roku kapituła konkursu wyróżniła publikację muzealną pt. „Ludność żydowska w Legionowie i jej Zagłada”.

Nagrodzona w tym roku wystawa czasowa „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią” została otwarta 13 września 2020 roku. Inspiracją do jej stworzenia były badania archeologiczne prowadzone w 2017 r. na terenie dawnego cmentarza parafialnego w Zegrzu. Kuratorami ekspozycji są Wawrzyniec Orliński i dr Magdalena Woińska. Wystawa działa do końca roku i zwiedzać ją można zgodnie z obowiązującymi w muzeum zasadami sanitarnymi, a także w formie wirtualnego spaceru na stronie internetowej placówki - www.muzeum.legionowo.pl.

Wystawie towarzyszy publikacja, w której można znaleźć nie tylko zdjęcia zabytków, ale również zapoznać się z ciekawą historią Zegrza, którego początki sięgają XII lub XIII wieku. Publikacja dostępna jest w kiosku muzealnym.