Koncert Polska Współczesna Muzyka Fortepianowa dla młodych w ramach "Pałacowych spotkań z muzyką"
3 listopada 2021
„Polska Współczesna Muzyka Fortepianowa dla młodych” to tytuł nie tylko koncertu w ramach "Pałacowych Spotkań z Muzyką", na który zapraszamy 7 listopada br., o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie, ale też tytuł płyty, która powstała z myślą o utrwaleniu kompozycji napisanych dla dzieci i młodzieży przez polskich kompozytorów XXI wieku. Stanisława Moryto, Pawła Łukaszewskiego, Michała Sławeckiego, Macieja Zakrzewskiego, Andrzeja Karałowa i Żanety Rydzewskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest Powiat Legionowski.

Dodatkowym atutem płyty jest młoda, obecnie piętnastoletnia wykonawczyni Phan Ha Ngan, dla której powstała większość kompozycji umieszczonych na krążku. Niezwykłe jest również to, że Ha Ngan mimo iż ukończyła szkołę muzyczną I stopnia z wyróżnieniem, nie kształci się dalej w systemie, wykonuje muzykę klasyczną „bo to Jej w duszy gra”, robi to z pasji do muzyki i fortepianu, a także z radości z pracy nad tak fantastycznym repertuarem. Zachęca tym samym dzieci i młodzież, nie tylko w Polsce, do wykonywania utworów zawartych na płycie, wskazując na własny wybór drogi muzycznej.

PROGRAM:
Stanisław Moryto (1947- 2018) - wybrane Miniatury (2017)
- Melodia
- Elegia
- Postludium - Preludium i Fuga
- Toccatina
Stanisław Moryto - Wariacje na temat wietnamskiej melodii ludowej (2017)
Paweł Łukaszewski (ur. 1968) – Kołysanka i Preludium z cyklu Akwarele na fortepian (1985/1986)
Maciej Zakrzewski (ur. 1988) – Blessed Feelings (for Phan Ha Ngan) prawykonanie 2021
Andrzej Karałow (ur. 1991) – „There are forgotten bells above the crawling cloud” prawykonanie 2021
Żaneta Rydzewska (ur. 1991) – Preludium i toccata prawykonanie 2021
Michał Sławecki (ur. 1982) – Koło (for Stanisław Moryto) prawykonanie 2021
Wykonanie: Phan Ha Ngan – fortepian

Phan Ha Ngan- Gosia, to utalentowana 15-letnia pianistka, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia nr 5 im. Henryka Wieniawskiego z wyróżnieniem w 2018 roku. Obecnie jako absolwentka klasy Beaty Moryto nadal kształci swoje umiejętności pianistyczne pod jej opieką. Phan Ha Ngan dwukrotnie występowała na scenie Legnickiego Conversatorium Organowego im. Prof. Stanisława Moryto, w 33 i 34 edycji wykonując utwory solowe i jako solistka z zespołem smyczkowym, skomponowane przez Stanisława Moryto. W 2020 roku dokonała nagrań na płytę z utworami Stanisława Moryto „Miniatury na fortepian” i „Wariacje na temat wietnamskiej melodii ludowej” oraz utworów skomponowanych specjalnie dla niej i na jubileuszowe 35. Conversatorium Organowe im. Prof. Stanisława Moryto przez zaproszonych kompozytorów młodego pokolenia.

KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE CYKLU:
Patrycja Szymańska