Koncertowo i bez barier
2 grudnia 2019
Koncertowo i bez barier

„Koncert bez Barier” dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowali Powiat Legionowski oraz Powiatowa Instytucja Kultury. Gwiazdą wieczoru była piosenkarka Monika Kuszyńska.

W wieliszewskiej sali koncertowej tym razem publiczność była wyjątkowa. Zaproszenie organizatorów na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypadającego 3 grudnia, przyjęli niepełnosprawni mieszkańcy naszego powiatu oraz ich opiekunowie. Także wyjątkowo działo się na scenie, gdyż dla zgromadzonych zaśpiewała Monika Kuszyńska, była wokalista zespołu Varius Manx, która od czasu wypadku samochodowego w 2006 roku porusza się na wózku inwalidzkim. – Sądzę, że są bardzo potrzebne takie inicjatywy. Bardzo często uczestniczę w podobnych. To jest dobra okazja, żeby ludzie mogli się ze sobą spotkać i pokazać, że niepełnosprawność nie jest czymś, co nas tak bardzo ogranicza. Bardzo staram się udowadniać, ze niepełnosprawność nie jest przeszkodą. Myślę, że to ma duży wpływ na ludzi, którzy ze swoją niepełnosprawnością zamykają się w domach, bo się boją, wstydzą, myślą, że są gorsi. Oczywiście, mamy swoje trudności, ale chcemy wychodzić i chcemy te bariery przełamywać, bo świat stoi otworem dla wszystkich. Bardzo ważne jest, aby mieć to poczucie własnej wartości. Wiedzieć, że moja niepełnosprawność mnie nie skreśla, nie definiuje mnie jako człowieka. Wózek to część mnie, która pomaga mi funkcjonować. Walka z czymś, czego nie można zmienić jest bez sensu i akceptacja to był taki moment w moim życiu, kiedy wszystko się zmieniło. Zrozumiałam, że ważne jest to, co mam w sobie, ważne są moje pragnienia, moje życie i to, że chcę je przeżyć jak potrafię najpełniej. Zobaczyłam, ze świat nie jest taki straszny, jak mi się wydawało, nie jest taki nieakceptujący. Otwiera wiele drzwi przed nami, musimy tylko wyrazić chęć – wyjaśnia Monika Kuszyńska.