Konkurs Drzewo Roku 2021
18 listopada 2020
Konkurs Drzewo Roku 2021

Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się drzewo, z którym wiąże się jakaś ciekawa historia lub legenda, albo z jakichś powodów jest ono ważne dla lokalnej społeczności lub dla Ciebie, to teraz jest doskonała okazja, aby je wypromować i zgłosić do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja. Każdy może zgłosić swoje ukochane drzewo! Z nadesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 16 drzew - finalistów, które zawalczą o tytuł Drzewa Roku 2021. Zwycięzca będzie polskim reprezentantem w konkursie europejskim Tree of the Year 2022. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2020 r.

Już po raz 11. Klub Gaja szuka niezwykłych drzew, które łączą ludzi i przyrodę. Dotychczas w finałach konkursu Drzewo Roku znalazło się ponad 150 drzew z całej Polski. Wśród nich są te najstarsze, cenne przyrodniczo i historycznie, zachwycająco piękne, ale także te, wydawałoby się niepozorne, z którymi wiązały się wzruszające historie rodzin i pojedynczych ludzi. Często do konkursu zgłaszano drzewa, o które mieszkańcy toczyli nieustającą walkę, by nie zostały wycięte! Rozpropagowanie ich historii było ostatnią szansą na ich ocalenie.

Jak zgłosić drzewo do konkursu?
Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciem przesłać go na adres e-mailowy: swietodrzewa@klubgaja.pl

Terminy
Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2020 r. Jury konkursu do końca lutego 2021 r. wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku 2021. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas głosowania w czerwcu 2021 r. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w europejskim konkursie Tree of the Year 2022.
 

Kto może zgłosić kandydata?
Każdy, dla kogo zgłaszane drzewo jest ważne - osoby indywidualne, lokalne wspólnoty mieszkańców, grupy nieformalne i sąsiedzkie, organizacje pozarządowe, leśnicy, placówki oświatowe, urzędy miast i gmin, urzędy marszałkowskie i wojewódzkie, instytucje czy firmy.
Więcej: www.drzeworoku.pl i www.swietodrzewa.pl i www.treeoftheyear.org

Drzewa, które były zgłoszone do konkursu w poprzednich edycjach, ale nie znalazły się w finale głosowania, można zgłosić ponownie.

Drzewo Roku to ogólnopolski konkurs organizowany przez Klub Gaja od 2011 roku. Plebiscyt propaguje postawy szacunku dla przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Zwycięzca krajowego plebiscytu reprezentuje w następnym roku nasz kraj w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku (Tree of the Year).

Zwycięzcy poprzednich edycji Drzewa Roku:
2020 – Lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej (woj. podkarpackie)
2019 – Bez czarny w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
2018 – Klęczące drzewo w Krasnymstawie (woj. lubelskie)
2017 – Topola Helena w Helu (woj. pomorskie)
2016 – Dąb Józef w Wiśniowej (woj. podkarpackie) – 1. miejsce w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2017
2015 – Dąb Bolko w Hniszowie (woj. lubelskie)
2014 – Dąb Słowianin w Dębinie (woj. dolnośląskie)
2013 – Dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie) – 3. miejsce w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2014
2012 – Platan w Kozach (woj. śląskie) – 2. miejsce konkursie Europejskie Drzewo Roku 2013
2011 – Dąb Grot w Dęblinie (woj. lubelskie)
Drzewa mogą mówić, są częścią naszego dziedzictwa narodowego i przyrodniczego. Pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi. Wspólnie posadziliśmy już ponad 930 tysięcy drzew!

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy