Konkurs z historią w tle - weź udział
20 stycznia 2022
Konkurs z historią w tle - weź udział

Zachęcamy wszystkich dorosłych do udziału w XIII edycji konkursu wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach.

Młodzież szkolna już przystąpiła do konkursowych testów, natomiast zapisy dla dorosłych trwają do 15 lutego. Z kolei na zgłoszenia do zadań terenowych „Poznaj szlak Polski Walczącej” dla młodzieży i dorosłych organizatorzy czekają do 6 marca.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo w tym roku przypada 80. rocznica powołania Armii Krajowej. 14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), powołanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Na terenie zbliżonym do dzisiejszego powiatu legionowskiego funkcjonował pułk I Rejonu „Marianowo-Brzozów” VII Obwodu „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK. W strukturach tego pułku działało w konspiracji ponad dwa tysiące zaprzysiężonych mężczyzn i kobiet.

Organizatorami konkursu są Muzeum Historyczne w Legionowie oraz Stowarzyszenie Zespół Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” w Legionowie. Patronatu udzielili starosta legionowski oraz prezydent Miasta Legionowo. Informacje o zapisach i regulamin konkursu znajdują się na www.muzeum.legionowo.pl.