Paszportowe ABC
21 stycznia 2022
Paszportowe ABC

Sprawdź, czy masz ważny paszport!
Planując zagraniczne podróże musimy pamiętać o wielu sprawach. Najważniejszą jest jednak upewnienie się, czy dokument, który pozwoli nam na przekroczenie granicy, nie stracił ważności.

Ile ważny jest paszport?
Dokument wydany dzieciom do 13. roku życia ważny jest 5 lat, młodzieży i dorosłym paszport wydawany jest na 10 lat. Ważność dokumentu warto sprawdzić wcześniej niż pół roku przed planowaną podróżą, niektóre kraje wymagają bowiem żeby dokument ważny był co najmniej 6 miesięcy.

Twój paszport straci ważność, gdy:
· upłynie termin jego ważności (w paszporcie znajdziesz datę upływu terminu jego ważności)
· zgłosisz jego utratę albo zniszczenie,
· ktoś zwróci do urzędu twój zgubiony paszport,
· stracisz polskie obywatelstwo,
· zmienisz swoje dane osobowe (nazwisko, imię albo imiona, datę i miejsce urodzenia, płeć, numer PESEL),
· zostanie unieważniony.

Ile trwa wyrobienie paszportu?
Zgodnie z ustawą termin gwarantowany na wydanie dokumentu to 30 dni.

Jak wygląda procedura?
Do biura paszportowego należy przyjść z aktualnym zdjęciem spełniającym wymogi fotografii do paszportu, wypełnionym wnioskiem oraz ważnym dokumentem tożsamości: dowód lub paszport (w sytuacji gdy osoba składająca wniosek posiada ważny paszport musi go okazać przy składaniu wniosku). W przypadku dzieci do 18. roku życia zawsze wymagana jest obecność obojga rodziców/opiekunów. Dziecko do 5. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ani przy odbiorze gotowego paszportu. Dziecko od ukończenia 5. roku życia musi być obecne podczas składania wniosku o paszport. Jeśli skończyło 12 lat – urzędnik pobierze jego odciski palców.

Za wyrobienie paszportu pobierana jest opłata, którą można wnieść na miejscu (kartą lub gotówką).

Ile zapłacisz za paszport?
· 30 zł – dzieci do 13 lat;
· 70 zł – m. in. uczniowie od 13. roku życia, studenci, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne, kombatanci;
· 140 zł – dorośli;
· bezpłatnie osoby po 70. roku życia.

Obowiązuje zniżka z Kartą Dużej Rodziny.

Jeśli z własnej winy stracisz lub zniszczysz paszport – opłata za wyrobienie nowego będzie trzykrotnie wyższa.

Gdzie można wyrobić paszport?
Wniosek można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całego kraju. Nie obowiązuje rejonizacja. Dokument należy odebrać w miejscu, w którym został złożony wniosek. W powiecie legionowskim biuro paszportowe zlokalizowane jest w budynku Urzędu Miasta Legionowo przy ul. Piłsudskiego 41, na parterze. Godziny przyjęć interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:45 (numerki wydawane są do 15:30).

Jak umówić się na wizytę?
Do biura można przyjść bez wcześniejszego umawiania wizyty. Obowiązuje jednak system kolejkowy, trzeba pobrać odpowiedni numerek i czekać na zaproszenie przez pracownika.
Istnieje również możliwość umówienia się na wizytę poprzez formularz online. Wówczas interesant przyjmowany jest na konkretną godzinę, niezależnie od liczby osób oczekujących w kolejce.
Formularz do umawiania spotkań znajduje się na stronie www.paszporty.legionowski.pl

fot. Podróż zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com