Liceum w Stanisławowie Pierwszym ma już sztandar
14 września 2021
Liceum w Stanisławowie Pierwszym ma już sztandar

Uroczystości związane z nadaniem sztandaru Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym zorganizowano 13 września, w 100. rocznicę urodzin patrona szkoły.

W uroczystym apelu, poprzedzonym mszą święta w parafii NMP Wspomożycielki Wiernych i poświęceniem sztandaru, udział wzięli uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście. Kulminacyjnym momentem było wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru oraz przekazanie go przez starostę legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego dyrektor Magdalenie Grodzkiej-Bulge, która następnie przekazała sztandar uczniom. Podczas uroczystości odbyło się także pasowanie pierwszoklasistów na uczniów szkoły. - To bardzo ważny dzień dla społeczności szkolnej. Dziś, jako organ prowadzący, przekazujemy sztandar, czyli symbol jedności, rozpoczynając nowy rozdział w działalności liceum. Mam nadzieję, że pod tym sztandarem szkoła będzie śmiało dążyć do założonych celów, tak jak czynił to jej patron - Stanisław Lem. Każdego dnia budujemy tożsamość tej młodej placówki, rozwijając tym samym ofertę edukacyjną w powiecie legionowskim - mówił starosta Sylwester Sokolnicki.

Na sztandar Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym składają się płat tkaniny obszyty złotą frędzlą oraz drzewiec. Po jednej stronie sztandaru, na tle w kolorze białym, znajdują się nazwa szkoły i wizerunek patrona - Stanisława Lema oraz herb Powiatu Legionowskiego, a po drugiej godło Polski - Orzeł Biały na czerwonym tle. - Dzisiejszy dzień podsumowuje pewien proces rozpoczęty w 2019 roku, kiedy to powstało nasze liceum. Zaczęliśmy od poszukiwania imienia dla szkoły, potem logo, a dzisiaj otrzymaliśmy sztandar. Te trzy elementy symbolizują i określają nasze liceum, będąc ważną podwaliną dla budowania jego historii oraz przyszłości dla obecnych oraz przyszłych pokoleń - powiedziała Magdalena Grodzka-Bulge, dyrektor LO w Stanisławowie Pierwszym.

Sztandar to niezwykle ważny element tożsamości społeczności szkolnej i jej jedności, będący odzwierciedleniem wyznawanych wartości. Szkoła to miejsce nie tylko nauki i nawiązywania relacji z rówieśnikami, ale też kształtowania postaw oraz zasad postępowania w różnych miejscach i okolicznościach. To również miejsce, gdzie uczniowie poznają, czym jest patriotyzm i szacunek do ojczyzny, poszanowanie tradycji, a także duma ze swojej przynależności narodowej. Sztandar symbolizuje ciągłość i trwanie.