Medal Stulecia dla gen. Stanisława Mandykowskiego
27 września 2019
Medal Stulecia dla gen. Stanisława Mandykowskiego

Podczas uroczystości w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród wyróżnionych jest zasłużony mieszkaniec naszego powiatu gen. Stanisław Mandykowski.

Odznaczenie, nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, jest uhonorowaniem żyjących obywateli polskich, którzy poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej przyczynili się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Mandykowski, honorowy generał brygady strzelców, major Wojska Polskiego, Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew, przez lata aktywnie działający w środowiskach kombatanckich, jest osobą, której życiorys skazuje na słuszność tego wyróżnienia. W trakcie II Wojny Światowej brał udział w walkach na froncie. Internowany i aresztowany dwukrotnie – przed referendum w 1946 roku i przed wyborami w 1947 roku. Represjonowany za czasów Władzy Ludowej. Był wiceprezesem Światowego Prezydium Kombatantów w Warszawie.

W listopadzie tego roku gen. Stanisław Mandykowski skończy sto lat. Odznaczenie, wręczane w okresie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jest więc pięknym prezentem dla jubilata. Na zdjęciu (od lewej): wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, gen. Stanisław Mandykowski oraz wicestarosta legionowski Konrad Michalski