25 lipca 2018
Metropolia warszawska 2.0 – nowe porozumienie o współpracy

17 lipca br. w siedzibie Urzędu Miasta stołecznego Warszawy Starosta Legionowski Robert Wróbel i Wicestarosta Jerzy Zaborowski podpisali „Wielostronną deklarację współpracy gmin i powiatów Obszaru Metropolitalnego Warszawy w zakresie współpracy na rzecz włączającego i zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Obszaru Metropolitalnego Warszawy”.

Tym samym powiat legionowski, wraz z 8 powiatami i 69 gminami okołowarszawskimi aktywnie włącza się w prace nad określeniem priorytetów rozwojowych aby prezentować spójne stanowisko w negocjacjach budżetu unijnego 2020+. Fundusze europejskie w nadchodzącej perspektywie finansowej uwzględniać będą nowy podział statystyczny województwa mazowieckiego na dwie jednostki. Podpisana deklaracja sygnowana jest przez samorządy znajdujące się w „regionie stołecznym”, które już teraz budują zaplecze dla realizacji wspólnych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Dokument poszerza tematycznie i terytorialnie istniejącą od 2014 roku metropolię warszawską, powstałą na podstawie porozumienia dotyczącego realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, obejmującego swym zasięgiem 40 podwarszawskich gmin. Na jego bazie realizowane były m.in. inwestycje poszerzające metropolitalny system tras rowerowych oraz parkingów P+R, projekty edukacyjne, a także zwiększające dostępność e-usług publicznych. Po roku 2020, w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy, jak deklarują samorządy, współpraca w tym zakresie będzie kontynuowana, a zwiększona prawie dwukrotnie liczba sygnatariuszy deklaracji daje szansę realizacji nowych, ciekawych projektów i inicjatyw.

fot. Powiaty i gminy tworzące region „warszawski stołeczny” budują zaplecze oraz wypracowują priorytety rozwojowe, aby prezentować spójne stanowisko w negocjacjach budżetu unijnego 2020+. Wyrazem tych dążeń jest deklaracja podpisana w imieniu Powiatu Legionowskiego przez starostę Roberta Wróbla (z lewej) i wicestarostę Jerzego Zaborowskiego.