Mikrokosmos Prawieku Olgi Tokarczuk w Legionowie
13 grudnia 2021
Mikrokosmos Prawieku Olgi Tokarczuk w Legionowie

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie w oryginalny sposób uhonorowała noblistkę Olgę Tokarczuk, prezentując w przestrzeni Legionowa makietę Prawieku, wsi opisanej w powieści „Prawiek i inne czasy”.

Pierwszym krokiem do zrealizowania tego ambitnego pomysłu był cykl warsztatów, podczas których powstawała makieta Prawieku. W przestrzeni użyczonej przez legionowską Poczytalnię lepiono ceramiczne budynki oraz krajobrazy miejscowości. Uczestnicy, uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z pomocą  wolontariuszy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legionowie przez kilka tygodni dopracowywali kreowany świat.

W dzień po drugiej rocznicy odebrania przez Olgę Tokarczuk literackiego Nobla, 11 grudnia podsumowano projekt i odsłonięto instalację – mikrokosmos Prawieku ukryty pod wielką przezroczystą kopułą. Przy okazji tego wydarzenia PIK ogłosiła konkurs na scenariusz lekcji dotyczącej twórczości Olgi Tokarczuk. O oprawę artystyczną zadbał Teatr Akt.

Projekt „Prawiek – mikrokosmos” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pozostałe środki pochodziły ze zbiórki publicznej od firm i osób prywatnych. Uruchomiona została również aukcja obrazów powstałych podczas organizowanych przez PIK plenerów. Mecenasem przedsięwzięcia jest Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS.