Młodzi o wolności
14 listopada 2018
Młodzi o wolności

Pod takim hasłem odbyły się w legionowskiej "Konopnickiej" Interdyscyplinarna Sesja Humanistyczna i konkurs plastyczny, zorganizowane przez Muzeum Historyczne w Legionowie oraz Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących.

23 października br. uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się, aby uczcić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież zorganizowała sesję interdyscyplinarną, poświęconą malarstwu z przełomu XIX i XX wieku, ukazującemu polską drogę do niepodległości oraz prezentację o literaturze tamtego okresu. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie, która przedstawiła zgromadzonym polską drogę z niewoli do niepodległości oraz dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie dr hab. Jacek Szczepański, który opowiedział o tym, jak odzyskanie niepodległości wyglądało w Legionowie i okolicach.

11 listopada br. nastąpiło wręczenie nagród w konkursie historyczno-plastycznym towarzyszącym obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zadaniem skierowanym do uczniów i mieszkańców powiatu legionowskiego było zaprojektowanie plakatu upamiętniającego to wydarzenie. Na konkurs wpłynęło 120 prac wykonanych w wielu technikach. Jury stanęło przed niełatwym wyborem. Ostatecznie kapituła konkursu postanowiła przyznać 12 nagród i 2 wyróżnienia.

Oba wydarzenia patronatem objął starosta legionowski Robert Wróbel.

11 listopada 1918 r. Polska wróciła na mapę Europy. Konkurs historyczno-plastyczny zorganizowany przez Powiatowy Zespół Szkół Ogólnokształcących w Legionowie i Muzeum Historyczne w Legionowie był jednym ze sposobów uczczenia tej wyjątkowej daty