Nie tylko palcem po mapie
30 maja 2019
Nie tylko palcem po mapie

W gminie Nieporęt od połowy marca do końca maja działał Klub Młodego Podróżnika. Bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym z terenu całego powiatu odbywały się w nieporęckim Gminnym Ośrodku Kultury oraz jego pięciu filiach.

W Nieporęcie, Beniaminowie, Kątach Węgierskich, Stanisławowie Drugim, Wólce Radzymińskiej i Zegrzu zrealizowano po sześć spotkań, każde o innej tematyce. Uczestniczące w nich dzieci odbyły wirtualną podróż dookoła świata, odwiedzając Australię, Afrykę, Indie, Tajlandię oraz Dominikanę. Do tej ostatniej dotarły szlakiem Krzysztofa Kolumba. Prowadzącą zajęcia była Beata Dubaniewicz - podróżniczka i pilot wycieczek, która podczas spotkań opowiadała dzieciom o swoich wrażeniach i przygodach z egzotycznych wojaży. Każdemu spotkaniu, poświęconemu innemu regionowi lub krajowi, towarzyszyły pokazy slajdów, a opowieści urozmaicały rekwizyty – pamiątki z wypraw.

Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem oraz uznaniem dzieci i rodziców. Misją Klubu Młodego Podróżnika było wzbudzenie w uczestnikach zainteresowania światem, jego zróżnicowaną kulturą, obyczajowością i bogactwem geograficznym. Sądząc po frekwencji, cel został osiągnięty. W spotkaniach klubu wzięło udział ponad 140 dzieci, a każde z nich otrzymało legitymację, do której zbierało naklejki za udział w zajęciach. Nagrodą za wspólne podróżowanie był okolicznościowy dyplom oraz upominki.