Nowy nabytek w „Iskierce”
15 stycznia 2019
Nowy nabytek w „Iskierce”

Działająca przy Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie sala edukacyjno-szkoleniowa „Iskierka” wzbogaciła się ostatnio o nowy nabytek. Na wyposażeniu placówki znalazł się mobilny symulator zagrożeń pożarowych.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że urządzenie wygląda jak domek dla lalek. Jednak, jak informuje legionowska straż pożarna, symulator jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem wyposażonym w kamery HD i programy które umożliwiają symulowanie wielu scenariuszy pożarowych w prawie każdym pomieszczeniu budynku. Skala, w której wykonany jest domek umożliwia oglądanie zdarzeń z bliska lub powiększonego, bardzo realistycznego obrazu na monitorach. Urządzenie jest sterowane za pomocą specjalnie stworzonej aplikacji.

W ostatnich dniach ubiegłego roku strażacy przeszli intensywne przeszkolenie z obsługi symulatora, a już niedługo powinny rozpocząć się regularne zajęcia dla najmłodszych mieszkańców powiatu z użyciem tej właśnie pomocy dydaktycznej. Mobilny symulator zagrożeń pożarowych, będący na wyposażeniu KP PSP w Legionowie jest pierwszym tego typu urządzeniem na Mazowszu. Został zakupiony ze środków finansowych pozyskanych na Fundusz Wsparcia od jednostek samorządowych powiatu legionowskiego. W najbliższym czasie planowane są kolejne innowacje w legionowskiej „Iskierce”.

Sala edukacyjno-szkoleniowa „Iskierka” powstała w 2016 roku. Powiat Legionowski udzielił wsparcia finansowego na jej wyposażenie. W 2017 roku z warsztatów organizowanych w „Iskierce” skorzystało blisko dwa tysiące osób, głównie dzieci i młodzieży.