Opieka wytchnieniowa 2023
23 grudnia 2022
Opieka wytchnieniowa 2023

fot. Select Insure Group - Long-Term-Care Insurance

21 grudnia 2022 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej zweryfikował i zatwierdził wnioski w ramach programu „Opieka Wytchnieniowa” - edycja 2023, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego – państwowego funduszu celowego. Na liście znalazł się wniosek złożony przez Powiat Legionowski.

Projekt dotyczy wsparcia członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi w formie czasowej opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Legionowie.

Realizacja projektu wpłynie na odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych od codziennych obowiązków, zapewni im możliwość odpoczynku, regeneracji i zadbania o własne zdrowie.

Jest to już druga edycja programu Opieka Wytchnieniowa, w której uczestniczył będzie powiat legionowski. W 2022 roku Powiat otrzymał środki w wysokości 85.680,00 zł i wykorzystał je w całości na pomoc mieszkańcom naszego powiatu.

W ramach realizacji Programu w 2023 roku, podobnie jak w ubiegłym roku, Powiat planuje objąć opieką wytchnieniową w formie pobytu całodobowego 10 osób niepełnosprawnych w maksymalnie 14-dniowym okresie. Opieka wytchnieniowa będzie realizowana w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, w którym osobom niepełnosprawnym zostaną zapewnione usługi bytowe, pomoc w pielęgnacji, higienie osobistej oraz kontroli czynności fizjologicznych, poruszaniu się i przemieszczaniu a także zostanie im zapewnione odpowiednio zbilansowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb wyżywienie.

Powiat legionowski planuje podpisać umowę o realizacje usług opieki wytchnieniowej w I kwartale 2023 roku, a wartość przyznanego dofinansowania wyniesie 83 482,25 zł