Czterej mężczyźni stojący na tle rollupów powiatu Legionowskiego (po prawej) oraz WZŁ nr 1 (po lewej). Dwóch mężczyzn w środku  trzyma w rękach teczki.  List intencyjny podpisali (od lewej): członek zarządu Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 SA Mieczysław Więckowski, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 SA Jarosław Kudelski, starosta legionowski Roman Smogorzewski oraz wicestarosta legionowski Konrad Michalski.
23 sierpnia 2024
Partnerstwo dla szkolenia zawodowego

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA w Zegrzu Południowym dołączyły do listy pracodawców, którzy uczniom szkół prowadzonych przez Powiat Legionowski umożliwią praktyczną naukę zawodu. Dziś w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Szkolnictwo zawodowe nabiera coraz większego znaczenia dla rynku pracy. Na mocy Ustawy Prawo Oświatowe pracodawcy, organizacje pracodawców, samorządy gospodarcze lub inne organizacje gospodarcze aktywnie wspierają proces kształcenia zawodowego. Z takiej możliwości skorzystały Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA w Zegrzu Południowym. Podpisany z Powiatem Legionowskim list intencyjny dotyczy organizowania praktycznej nauki zawodu dla uczniów, a szczegółowe warunki współpracy zostaną określone w odrębnych umowach o współpracy.

W pierwszej kolejności umowami o współpracy zostaną objęci uczniowie klas technik logistyk z Technikum w Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku oraz klas technik informatyk z Technikum w Powiatowym Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie.

Współpraca szkół z pracodawcami przynosi korzyści zarówno placówkom oświatowym, jak i pracodawcom. Niewątpliwie jednak najwięcej zyskują uczniowie, którzy zdobywają umiejętności zawodowe niezbędne do podjęcia pracy w danym zawodzie oraz możliwości zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie, współpracując ze specjalistami, będą mieli kontakt z nowoczesną technologią i programami, ale także nabiorą zawodowego obycia. W przyszłości mają szansę zdobyć atrakcyjną pracę, a pracodawcy zyskują możliwość zatrudnienia pracownika kompetentnego i dobrze przygotowanego. Dlatego tak ważne jest, aby w realizacji praktycznego kształcenia zawodowego była możliwość organizacji zajęć u pracodawców.

List intencyjny podpisali (na zdjęciu od lewej): członek zarządu Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 SA Mieczysław Więckowski, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 SA Jarosław Kudelski, starosta legionowski Roman Smogorzewski oraz wicestarosta legionowski Konrad Michalski