Podpisali się pod obwodnicą
20 stycznia 2022
Podpisali się pod obwodnicą

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski i Gmina Jabłonna podpisali trójstronne porozumienie, którego zapisy określają wzajemne zobowiązania przy realizacji dokumentacji projektowej dla przedłużenia obwodnicy Jabłonny w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego.
Planowany odcinek będzie miał długość ok. 2,5 km i połączy drogę krajową nr 61 z drogą wojewódzką nr 630, czyli odcinek od ronda przy sklepie OBI do granic Jabłonny. Zgodnie z podpisanym porozumieniem Województwo Mazowieckie zobowiązuje się do zlecenia wykonania dokumentacji projektowej i uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie budowy, a Powiat Legionowski i Gmina Jabłonna zobowiązują się wykonanie dokumentacji sfinansować po połowie.– Ta inwestycja w przybliżeniu będzie kosztowała 40 milionów złotych, ale trzeba rozpocząć ten proces od współpracy i od uzyskania projektu oraz wszystkich niezbędnych zgód.  – mówi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Urzędnicy starostwa przeprowadzili już analizę pod kątem zgodności inwestycji z zapisami miejscowego planu, stanu własności gruntów, określenia długości drogi, liczby skrzyżowań oraz szacunkowej wartości zadania. Koszt realizacji inwestycji będzie leżał po stronie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Zbudowany kilkanaście lat temu odcinek obwodnicy Jabłonny obecnie kończy swój bieg na rondzie przy sklepie OBI, gdzie łączy się z ul. Warszawską. Planowana inwestycja to istotny brakujący element sieci drogowej, który pozwoliłby na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Jabłonny, a także poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Modlińskiej z ul. Zegrzyńską oraz ul. Chotomowską (droga powiatowa nr 1820W) w Jabłonnie. Plan zakłada, że nowa droga zostanie zaprojektowana w przekroju dwujezdniowym (dwie nitki po dwa pasy), na jej trasie zlokalizowane zostaną cztery skrzyżowania, a szerokość pasa drogowego wyniesie 40 m.