Pomnik Strzelców po konserwacji
18 sierpnia 2020
Pomnik Strzelców po konserwacji

Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne zrealizowało projekt polegający na wykonaniu prac remontowo-konserwacyjnych pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, który jest ważnym punktem powiatowego turystycznego szlaku patriotycznego Polski Walczącej.

W połowie maja pomnik został zdemontowany, a następnie przewieziony do pracowni konserwatorskiej. W ramach prac jego struktura została zakonserwowana i odświeżona, a bryła przywrócona do stanu pierwotnego. Na szczyt powróciła zniszczona w wyniku wojennej zawieruchy kula oznaczona zarysem Krzyża Virtuti Militari. Pomnik powrócił do swojego pierwotnego kształtu z czasów odsłonięcia w 1924 r. Wykonawcy zdecydowali się pozostawić nawarstwienia historyczne w postaci śladów po uderzeniach kul. Rekonstrukcją objęto nie tylko pomnik, ale również jego ogrodzenie, które odzyskało oryginalny wygląd. W pobliżu zamontowana została plansza informacyjna oraz dwie ławki.

Prace wykonywano na wniosek i pod nadzorem Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego. Przedsięwzięcie sfinansowała w całości gmina Nieporęt.

Pomnik upamiętnia kpt. Stefana Pogonowskiego i jego żołnierzy poległych 15 sierpnia 1920 r. pod Wólką Radzymińską podczas walk z armią rosyjską. Został odsłonięty w 1924 r. przez prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego i poświęcony przez arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego.

Fot. Konrad Szostek