Pomnik Strzelców w remoncie
19 maja 2020
Pomnik Strzelców w remoncie

Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne realizuje projekt polegający na wyremontowaniu pomnika 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, który jest ważnym punktem powiatowego turystycznego szlaku patriotycznego Polski Walczącej.

W połowie maja pomnik 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej został zdemontowany, po czym przewieziony do pracowni konserwatorskiej. Prace remontowe potrwają do 31 lipca. W ich ramach struktura pomnika zostanie zakonserwowana i odświeżona, a bryła przywrócona do stanu pierwotnego. Na szczyt powróci zniszczona w wyniku wojennej zawieruchy kula oznaczona zarysem Krzyża Virtuti Militari. Wykonawcy zdecydowali się pozostawić nawarstwienia historyczne w postaci śladów po uderzeniach kul. Rekonstrukcją objęto nie tylko pomnik, ale również jego ogrodzenie, które odzyska oryginalny wygląd.

Prace wykonywane są na wniosek i pod nadzorem Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego. Tym samym działacze chcą uczcić 100. rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy warszawskiej. Całe przedsięwzięcie finansuje gmina Nieporęt.

Pomnik upamiętnia kpt. Stefana Pogonowskiego i jego żołnierzy poległych 15 sierpnia 1920 r. pod Wólką Radzymińską podczas walk z armią rosyjską. Postument został odsłonięty w 1924 r. przez prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego i poświęcony przez arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego.